Vijay Seshadri

poet amerikan

Vijay Seshadri (I lindur më 13 shkurt 1954 - në Bangalore, India)[1]. Tani jeton në Brooklyn, New York, është poet, eseist dhe kritik letrar amerikan, fitues i Çmimit Pulitzer për vitin 2014.

Vijay Seshadri
Vuay seshadri 4803.JPG
Ditëlindja:13 shkurt 1954
Vendlindja:Bangalore, India
Kombësia:Amerikane
Zhanri:poezi

Vijay në vitin 2014, e fitoi Çmimin Pulitzer, për librin me poezi 3 Sections.

KarieraRedakto

VepratRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Seshadri, Vijay." World Authors, 1995-2000 (2003): Biography Reference Bank (H.W. Wilson). Web. 17 Apr. 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto