Vik (Sogn og Fjordane)

komunë në Vestland, Norvegji
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vik (kthjellim).


Vik është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 883 km² dhe popullsi 2899 banorë[1].

Vik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vik (Sogn og Fjordane)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Vikøyri
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Marta Finden Halset (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°3′V 6°34′L / 61.050°V 6.567°L / 61.050; 6.567 (Vik)Koordinatat: 61°3′V 6°34′L / 61.050°V 6.567°L / 61.050; 6.567 (Vik)
Sipërfaqja 883 km2
Popullsia 2.899 banorë 2004
Dendësia 3,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vikje/Vikja
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1860
Vendndodhja
Vikøyri is located in Norvegjia
Vikøyri
Vikøyri
Vik – harta_foto
www.vik.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Vik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto