Viktor Carjov

futbollist rus

Viktor Grigoryevich Tsaryov (Rusisht: Виктор Григорьевич Царёв; 2 qershor 1931 – 2 janar 2017) ishte futbollistë rusë.

Viktor Tsaryov
Tsaryov Viktor.jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëViktor Grigoryevich Tsaryov
Datëlindja2 qershor 1931
VendlindjaMoskë, Rusi
Data e vdekjes2 janar 2017
VendvdekjaMoskë, Rusi
PozicioniMesfushor / Mbrojtës
Karriera rinore
FC Dynamo Moscow
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1955–1966FC Dynamo Moscow298(12)
Kombëtarja
1958–1963Bashkimi Sovjetik12(0)
Skuadra të menaxhuara
1967–1968Bashkimi Sovjetik (asistent)
1973–1975FC Dynamo Moscow (asistent)
1976Bashkimi Sovjetik U-18
1979Dynamo Moscow
1981Bashkimi Sovjetik U-18
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Gjatë karrierës së tij, ai më së shumti luajti në skuadrën FC Dynamo Moscow (1955-1966). Ai luajti 12 ndeshje në kombëtaren sovjetike dhe morri pjesë në Kupën e Botës 1958, poashtu ishte hera e parë të cilët sovjetët u bën kampion në Kupën Evropiane të Kombeve 1960. Pas largimit nga futbolli, ai u bë menaxher i futbollit. Sipas vitit 2008, Viktori ishte kreu i bordit së drejtuesëve së Dynamo Moscow.

ShpërblimetRedakto

  • Fitues në top ligën sovjete: 1955, 1957, 1959, 1963.
  • Lista e 33 lojtarëve më të mirë: 1957, 1959, 1963.
  • Drejtoi FC Dynamo Moscow në shumë ndeshje në histori (189 ndeshje në ligën zyrtare dhe kupë).