Vinterturi

komunë në Zvicër

Vintertur, (gjer: Winterthur) është qytet në Zvicër, bën pjesë në kanonin e Cyrihut.

Vintertur
gjer: Winterthur
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Qarku Kanton Zürich
Kryetari i Bashkisë Ernst Wohlwend
Partia SPS
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 67.93 km2
Popullsia 100.000 (2008) banorë
Dendësia 1412.38 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 8400-8411
Prefiksi 052
Faqja Zyrtare stadt.winterthur.ch

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

qyteti i struges

EkonomiaRedakto

Arsimi dhe kulturaRedakto

SportiRedakto

NgjarjetRedakto

TransportiRedakto

TurizmiRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto