Virusi Zika (ZIKV) është anëtar i familjes së virusëve Flaviviridae të gjinisë Flavivirus, dhe transmetohet nga mushkonjat Aedes, si A. aegypti.

Te njerëzit, virusi shkakton një sëmundje të lehtë të njohur si ethet Zika, Zika, ose sëmundja Zika, e cila që nga vitet 1950 ka paraqitej brenda një rrethi të ngushtë ekuatorial nga Afrika në Azi. Në vitin 2014, virusi u përhap në drejtim të lindjes në të gjithë Oqeanin Paqësor në Polinezinë franceze, pastaj tek Ishulli i Pashkëve, dhe në vitin 2015 në Meksikë, Amerikën Qendrore, Karaibe dhe Amerikën e Jugut, ku 'shpërthimi' Zika ka arritur në nivele epidemike.[1]

Të transmisionitRedakto

 
Aedes aegypti—një mushkonjë vektor i virusit Zika
 
Parashikimi i përhapjes globale të Aedes aegypti. Harta përshkruan probabilitetin e ndodhjes (kaltër=asnjë, e kuqe=e shpeshtë).

KlinikeRedakto

 
Skuqje në një krah për shkak të Virusit Zika.
 
Mikrocefali (kokë e vogël) e ilustruar

Lidhje të microcephalyRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ McKenna, Maryn (13 janar 2016). "Zika Virus: A New Threat and a New Kind of Pandemic". Germination. Marrë më 18 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)