Vitaliy Parakhnevych (lindur më 4 Maj 1969) është një ish-futbollist taxhikistani.

Vitaliy Parakhnevych
Të dhënat personale
Emri i plotëVitaliy Parakhnevych
Data e lindjes (1969-05-04) 4 Maj, 1969 (50 vjeç)
Vendi i lindjesDonecki, Ukraina
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1987Naftovyk-Ochtyrka
1988-1992Odessa
1992Nyva Ternopil
1993-1995Chornomorets Odessa
1995Lokomotiv Moscow
1995-1998Chonbuk Hyundai Dinos
1998-2000Suwon Samsung Bluewings
2000Shonan Bellmare
2001Anyang LG Cheetahs
2002Bucheon SK
2003Chornomorets Odessa
2003-2004Dniester Ovidiopol
Ekipi kombëtar
1997Stampa:TJKf1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KombëtarjaRedakto

Për reprezentacionin taxhikistani ka luajtur 1 ndeshje.

StatistikatRedakto

Stampa:TJKf
Vite Ndeshje Gola
1997 1 0
Gjithsej 1 0

Lidhje të jashtmeRedakto