Vladimir Nabokov (1899-1977) ishte shkrimtar rus i cili shkroi në rusisht dhe anglisht. Lindi ne Shen Pjeterburg, Rusi në vitin 1899 dhe jetoi atje deri ne moshen 18 vjecare. Pas shumë shpernguljesh, më së fundmi u vendos në Shtetet e Bashkuara , ku më 1955 shkroi veprën e tij më të famshme, Lolita, dhe gjithashtu më të arrirë, sipas kritikëve. Veprat e tij të para ishin në gjuhën amtare. Në rusisht i shkroi nëntë romanet e para, pastaj vazhdoi të shkruante në anglisht. Më pas Nabokovi gëzoi famë ndërkombëtare duke u përkthyer masivisht. Shkrimet e tij të mëtejshme përcaktoheshin si prozë angleze. Ka shkruar një numër të madh veprash.

Vladimir Nabokov
Vladimir Nabokov
Lindi me: 22 prill 1899
Lindi në: Shën Petersburgu, Rusi
Kombësia: Ruse
Profesioni: Shkrimtar

Veprat e përkthyera në shqipRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  • [1] Goodreads Author