Waterloo është qytet dhe zyrë qendrore në qarkun Black Hawk, Iowa, Shtetet e Bashkuara. Sipas vitit 2014, popullsia e qytetit ishte 68.364, duke u bërë qyteti i gjashtë më i madh i shtetit.[1]

Waterloo
Qytet
noform
Qendra e qytetit
Vendndodhja
Waterloo is located in SHBA
Waterloo
Waterloo

Koordinatat: 42°29′33″V 92°20′46″P / 42.49250°V 92.34611°P / 42.49250; -92.34611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Iowa
Qarku Black Hawk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163.76 km2
 •  tokësore 159 km2
 •  ujore 4.77 km2
Lartësia 269 m (m.n.d.)
Popullsia 67,934 banorë (2016)
Dendësia 430 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 50701-50707
Prefiksi 319
Koordinatat 42° 29′ 33″ Veri

92° 20′ 46″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.waterloo.ia.us

GjeografiaRedakto

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 163.76 km2, prej të cilit 159 km2 është tokë dhe 4.77 km2 është ujë.[2]

Kryetari i BashkisëRedakto

Kryetari i tanishëm është Quentin Hart, duke u bërë kryetari i parë zezak i Waterloo. Paraardhësi i tij ishte Buck Clarck.

Njerëz të njohurRedakto

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2014". Marrë më 4 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2012. Marrë më 11 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Allen, Anne Beiser (2000). An independent woman: the life of Lou Henry. Greenwood Press. ff. 5–9. ISBN 0-313-31466-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Gießen: Städtepartnerschaften" [Giessen: Twin towns]. Stadt Gießen. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 prill 2013. Marrë më 1 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "International Contacts". Targovishte Municipality. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 gusht 2006. Marrë më 29 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)