William Hyde Wollaston lindi më 6 gusht 1766 në East Dereham (Norfolk, Angli) dhe vdiq më 22 dhjetor 1828. Ishte një kimist,mjek, fizikan anglez. Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

William Hyde Wollaston