Xhames Klerk Maxwell

matematikian e fizikant skocez

James Clerk Maxwell (13 qershor 1831 - 5 nëntor 1879) ishte një shkencëtar skocez[2][3] në fushën e fizikës matematikore.[4] Arritja e tij më e madhe ishte formulimi i teorisë klasike të rrezatimit elektromagnetik, duke sjellë së bashku për herë të parë energjinë, magnetizmin dhe dritën si manifestime të ndryshme të të njëjtit fenomen. Ekuacionet e Maxwell për elektromagnetizmin janë quajtur "bashkimi i dytë i madh në fizikë" pas një të parë të realizuar nga Isaac Newton.

James Clerk Maxwell
James Clerk Maxwell (1831–1879)
Lindi 13 Qershor 1831(1831-06-13)
Edinburgh, Skoci
Vdiq 5 Nëntor 1879 (48 vjeç)
Kembrixh, Angli
Shtetësia Britanez
Kombësia Skocez
Fusha Fizikë dhe Matematikë
Institucionet Kolegji Marischal
King's College në Londër
Universiteti i Kembrixhit
Alma mater Universiteti i Edinburgut
Universiteti i Kembrixhit
Këshilltarët akademik William Hopkins
I njohur për Ekuacionet e Maksuellit
Marrëdhëniet Maxwell
Shpërndarja Maxwell
Demoni i Maksuellit
Disk Maxwell
Shpërndarja e shpejtësisë Maxwell
Teorema e Maxwellit
Materiali Maxwell
Modeli i përgjithësuar Maxwell
Zhvendosja aktuale
Spiralja Maxwell
Rrota e Maxwellit[1]
Influencoi Isaac Newton, Michael Faraday
I influencuar Albert Einstein
Çmime të rëndëshishme Çmimi Smith (1854)
Çmimi Adam (1857)
Medalja Rufmord (1860)
Çmimi Keith (1869–71)
Bashkëshort/e Katherine Clerk Maxwell
Nënshkrimi

Me publikimin e "Teoria Dinamike e Fusit Elektromagnetik" në 1865, Maxwell tregoi se fushat elektrike dhe magnetike kalojnë nëpër hapësirë ​​ndërsa valët lëvizin me shpejtësinë e dritës. Maxwell propozoi që drita është një valëzim në të njëjtin medium që është shkaku i fenomeneve elektrike dhe magnetike. Bashkimi i fenomeneve të lehta dhe elektrike çoi në parashikimin e ekzistencës së valëve të radios.

BurimetRedakto

  1. ^ "Mechanical conservation of energy / Maxwell's wheel" (PDF). PHYWE Laboratory Experiments: Physics. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 prill 2016. Marrë më 14 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Early day motion 2048". UK Parliament. Archivedfrom the original on 30 May 2013.
  3. ^ "James Clerk Maxwell". The Science Museum, London.
  4. ^ "Topology and Scottish mathematical physics". University of St Andrews. Archived from the original on 12 September 2013.