Xhamia Atik e njohur edhe si Xhamia e Medresesë është një monument i trashëgimisë kulturore në Gjilan, Kosovë. Është xhamia e parë e ndërtuar në qytet, në shekullin e XVII, dhe që mendohet të ketë përfunduar ndërtimi në vitet 1606-1609.Atik xhamia eshte ndertuar me materiale te ndryshme : gure , tulla , hatulla vertikale dhe horizontale , llaq gelqereje dhe thupra te shtypurua (shtupe). Materialet e ketilla te dyzuara kane ndikuar bne qendresen e objektit per qindra vite me radhe. - Enterieri i Xhamise Atik eshte i pasur me piktura murale.Gjate restaurimit te bere ne pikturat murale , nga piktoret DEMIR BEHLULI dhe ZEQIRJA REXHEPI , jane futur elemente të tradites shqiptare.Fjala atik në gjuhën shqipe do të thotë i-e shpejtë , pë të mbyllur rrëfimin pë një xhami të ndërtuar shpejt e shpejt , të cilës i jane ndajshtuar minarja dhe kupola po në këtë vit sepse muret e saja ishin ndërtuar 20 vjeta më herët , që i bie të jetë viti 1772.

Xhamia Atik
Xhamia Atik.jpg
Xhamia Atik, në Gjilan
Lloji Arkitektuale
Vendndodhja Gjilan, Kosovë
Koordinatat 42°28′04″V 21°28′04″L / 42.46778°V 21.46778°L / 42.46778; 21.46778Koordinatat: 42°28′04″V 21°28′04″L / 42.46778°V 21.46778°L / 42.46778; 21.46778
Ndërtuar XVII
Stili arkitekturor Osmane
Emri zyrtar: Monument
Lloji Nën mbrojtje të përhershme
Përcaktuar 2012
Nr. i referencës 000066

PërbërjaRedakto

Xhamia atik përbëhet nga Salla e Lutjeve ku i posedon të gjitha pjesët përbërëse si : mihabin , minberin , kursinë ose qyrsin dhe mahflin . Kubeja Qëndrore - e xhamisë qëndron mbi një tambure tetëkëndëshe , pra e ndarë ne 8 pjesë të barabarta simetrike . Gjatësia e saj është afër 1.7m dmth qendra e sipërfaqes tetëkëndëshe . Minarja - Ka tipin otoman , ka një sherife , në lartësinë prej 20metrash apo ndryshe 92shkallë për ti ngjitur i duhen imamit pë thirrjen e ezanit .[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Atik Xhamia (Gjilan)". dtk.rks-gov.net. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit / Departamenti i Trashëgimisë së Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 nëntor 2016. Marrë më 1 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)