Xhamia Sulltan Hortaç

kishë

Xhamia Sulltan Hortaç (Turqisht: Sultan Hortaç Camii, Greqisht: Ροτόντα; Rotónda) ose Rotunda ishte nje xhami osmane historike në Selanik, Greqi.

Xhamia Xhamia Sulltan Hortaç

Xhamia Sulltan është ndërtuar si një vend pushimi për Galerius dhe të konvertohet në një kishë me Kostadini i Madh. Ajo është rikonstruar në vitin 1590 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e sulltanit Murati i II.

Ajo ka vetëm një minare mbetur.

ReferimetRedakto

  Commons: Xhamia Sulltan Hortaç – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  • Evliya Çelebi Seyahatnamesi, Hazırlayanlar: Seyit Ali Kahraman, Yücel Dağlı, Robert Dankoff, 8. Kitap, YKY, İstanbul 2003, s. 69-70