Xhamia e Zagrebit (kroatisht: Zagrebačka džamija) është një xhami në qytetin e Zagrebit, njëkohësisht xhamia më e madhe në Kroaci. Shkolla e Mesme Islame "Dr. Ahmed Smajlović" dhe një qendër kulturore të veprojë brenda xhamisë. Ndërtimi filloi në vitin 1981[1] dhe përfundoi në vitin 1987.

Qendra Islame dhe Xhamia e Zagrebit

Në vitin 1983, Emiri i Sharjahut, Sultan bin Mohamed Al-Qasimi, i cili i kishte dhuruar 2.5 milionë dollarë për ndërtimin e xhamisë, vizitoi Bashkësinë Islame në Zagreb.[1]

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "Islamska zajednica u Hrvatskoj". web.archive.org. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2013. Marrë më 2014-08-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

LiteraturëRedakto

Coordinates: 45°47′29″N 16°00′41″E / 45.79139°N 16.01139°E / 45.79139; 16.01139