Jamshedpur (Hindi: जमशेदपुर) është qytet në shtetin federal të Jharkhand. Jamshedpur është parashikuar të jetë qyteti i 84-të me rritje më të shpejtë në botë për 2006-2020 me rritje mesatare të 2.9%.[1]

Jamshedpur
Hindi : जमशेदपुर
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Jamshedpur
Administrimi
Shteti Flamuri India
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 209 km2
Popullsia 1,337,131 banorë
Dendësia 6,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore IST (UTC+5:30)
Prefiksi 0657
Targa JH 05 (East Singhbhum)
JH 22 (Saraikela-Kharsawan)
BR 16 (E ndërprerë)
Faqja Zyrtare www.jamshedpur.nic/in

KlimaRedakto

Jamshedpur ka klimë tropikale me lagështi dhe të thatë. Stina e verës fillon në mes të muajit mars dhe mund të bëhet jashtëzakonisht e nxehtë në maj dhe qershor. Ndryshimi i temperaturës gjatë verës është prej 35 deri 49 °C. Jamshedpur ka rreshje të rënda shiu prej korrikut deri në shtator dhe rreshjet mesatare të shiut janë rreth 1,200 mm.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011,,[2] qyteti ka pasur 1,337,131 banorë. Meshkuj përbëj 52.1% të popullsisë dhe femrat përbëjnë 47.9%. Në Jamshedpur, 11.5% të popullsisë janë nën moshën gjashtë vjeçare.[3]

MediaRedakto

Gazetat në gjuhë angleze, hindi dhe gjuhën bengale publikohen nga qyteti, përfshirë Dainik Jagran, The Telegraph, Dainik Bhaskar, Hindustan Times, Times of India, Prabhat Khabar and The Avenue Mail.

ReferimetRedakto

  1. ^ "World's fastest growing urban areas (1)". City Mayors. 17 maj 2012. Marrë më 13 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Census of India 2001: Data from the 2001 Census, including cities, villages and towns (Provisional)". Census Commission of India. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 qershor 2004. Marrë më 1 nëntor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.censusindia.gov.in/2011-prov-results/paper2/data_files/india2/Million_Plus_UAs_Cities_2011.pdf