Gjuha bengale (বাংলা) ose bengalishtja është gjuhë indo-evropjane që flitet në Azinë Jugore. Është gjuha zyrtare e rajonit të Bengalit PerëndimorIndi dhe e shtetit të Bangladeshit.[1]

Gjuha bengale
Native toBangladesh, Indi, disa komunitete në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Pakistan, Arabi Sauditr, Malajzia, Sierra Leone, Singapori, Emiratet e Bashkuara Arabe, Australi, Birmanë, Kanada
Native speakers
205 milion (2010)
Gjuhët ndo-evropiane
  • Gjuha bengale
Official status
Official language in
Bangladeshi Bangladeshi
India India
Regulated byBangla Academy (Bangladesh)
Paschimbanga Bangla Akademi (Bengali Perëndimor)
Language codes
ISO 639-1Stampa:ISO 639-1
ISO 639-2Stampa:ISO 639-2
ISO 639-3

ReferimetRedakto

  1. ^ "The Second Most Spoken Languages Around the World". Olivet Nazarene University. Marrë më 2015-04-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)