Papa Gjoni XIV (Pietro Canepanova l. ?, Pavia - v. 20 gusht 984, Roma) ishte papa i 136 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më nëntor 983 dhe deri më 20 gusht 984. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti VII, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XV.

Papa Gjoni XIV
papa i 136 i Kishës Katolike
dhjetor 983
Zgjedhja nëntor 983
Fundi papatit 20 gusht 984
Paraardhësi papa Benedikti VII
Pasardhësi papa Gjoni XV
Emri Pietro Canepanova
Lindja Pavia, ?
Vdekja Roma, 20 gusht 984
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XIV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti VII
Papë
nëntor 98320 gusht 984
Pasardhësi 
papa Gjoni XV