Papa Gjoni XIX (Romano dei conti di Tuscolo l. ?, Roma - v. 9 nëntor 1032, Roma) ishte papa i 144 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më qershor 1024 dhe deri më 9 nëntor 1032. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti VIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti IX.

Papa Gjoni XIX
B Johannes XIX.jpg
papa i 144 i Kishës Katolike
Zgjedhja qershor 1024
Shenjtërimi fra il 24 qershor e il 15 korrik 1024
Fundi papatit 9 nëntor 1032
Paraardhësi papa Benedikti VIII
Pasardhësi papa Benedikti IX
Emri Romano dei conti di Tuscolo
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 9 nëntor 1032
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Xhovani XIX - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti VIII
Papë
qershor 10249 nëntor 1032
Pasardhësi 
papa Benedikti IX