Yanagihara Naruko (Japonisht: 柳原愛子, 26 qershor 1859 - 16 tetor 1943) ishte shoqëruese e zonjës së lartë të Shtëpisë Perandorake të Japonisë. Ajo ishte konkubine e Perandorit Meiji dhe nëna e Perandorit Taishō.[1] Gjatë jetës së saj, ajo u përshkrua si një grua inteligjente, e këndshme dhe e butë, e admiruar nga të gjithë.[2] Ajo ishte e njohur si kaligrafe dhe poete e shkëlqyer.

Yanagihara Naruko

Biografia Redakto

Yanagihara Naruko lindi në Kyoto më 1859. Ajo ishte vajza e Yanagihara Mitsunaru (1818–1885), i cili mbajti pozitën e chūnagon në familjen perandorake dhe më pas morri pozitën e dainagon. Familja Yanagihara ishin prej familjes Reizeiklanit Fujiwara. Vëllai i saj Yanagihara Sakimitsu luftoi në Luftën Boshin në anën perandorake dhe më pas ai u bë toger i guvernatorit të Tōkaidō dhe më vonë u bë guvernator i prefekturës Yamanashi.

Ajo u bashkua në familjen perandorake si shoqëruese e Perandoreshës Eishō. Zonja Naruko dhe Perandori Meiji ishin të dy me prejardhje të klanit Ōgimachisanjō; të dy ndanë një stërgjysh në Ōgimachisanjō Sanetomo (1748-1785), një oborrtar i pallatit të lartë, duke i bërë ata kushërinjtë e tretë.

Më 21 janar 1875, ajo lindi fëmijën e saj të parë, Shigeko, Princeshën Ume, në Pallatin Aoyama, por princesha vdiq nga meningjiti më 8 qershor 1876. Më 23 shtator 1877, ajo lindi Yukihito, Princi Take, i cili gjithashtu vdiq nga meningjiti para ditëlindjes së tij të parë, më 26 korrik 1878. Më 31 gusht 1879, ajo lindi fëmijën e saj të tretë dhe i vetmi që mbijetoi në moshë madhore, perandori i ardhshëm [[[Perandori Taishō|Taishō]]. Lindja e zgjatur dhe jashtëzakonisht e vështirë rezultoi që Zonja Naruko të bëhej histerike, duke qarë dhe duke bërtitur gjatë lindjes. Më 6 shtator, perandori e quajti djalin e tij Yoshihito, më vonë duke i dhënë atij titullin Princi Haru. Për shkak të ofrimit të vështirë, Zonja Naruko nuk e shëroi shëndetin e saj për njëfarë kohe; pasi djali i saj kishte meningjit të kontraktuar pak pas lindjes së tij, jeta e tij kishte frikë për derisa më në fund u rikthye në fund të dhjetorit. Si rezultat i shëndetit të saj delikat pas lindjes së djalit të saj, ajo kurrë nuk i shërbeu përsëri perandorit si një zonjë e dhomës.

Në vitin 1941, madhështia e Zonjës Naruko, Hon. Takagi Yuriko, u martua me nipin e saj Princi Mikasa.[3] Zonja Naruko vdiq më 16 tetor 1943, në moshën 84-vjeçare, nën sundimin e nipit të saj, perandorit Showa. Ajo u varros në tempullin Yūtenji, Tokjo.

Referime Redakto

  1. ^ Keene 2002, p. 320.
  2. ^ Keene 2002, p. 250.
  3. ^ "高木氏 (Takagi genealogy)". Reichsarchiv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2020. Marrë më 6 janar 2018.
  • Keene, Donald (2002), Emperor of Japan: Meiji and His World, 1852–1912 (në anglisht), Columbia University Press