Yukiko Okada (岡田 有希子 Okada Yukiko?, 22 gusht, 1967 – 8 prill, 1986) ishte një këngëtare japoneze dhe fituesja e programit televiziv të talenteve Star Tanjō! në Tokio, Japoni.

Yukiko Okada
japonisht:岡田 有希子
Okada Yukiko.jpg
Yukiko Okada në vitin 1984
BornGusht 22, 1967(1967-08-22)
Ichinomiya, Aichi, Japoni
DiedPrill 8, 1986 (18 vjeç)
Tokio, Japoni
Other namesKayo Satō (佐藤 佳代?)
Occupation
 • këngëtare
 • aktore
 • modele

Jeta e hershmeRedakto

Okada u lind më 22 gusht 1967, vajza e dytë e familjes Sato. Familja më vonë u transferua në Nagoya. Në shkollën fillore, Okada donte të lexonte, veçanërisht libra komik, dhe ajo ishte një artiste e talentuar.  Në shkollën e mesme, Okada donte të bëhej këngëtare dhe aplikonte për çdo provë të mundshme, gjithçka nga prodhimet kryesore deri te rekrutimi më i vogël i talenteve, duke shpresuar që të bëhej yll. Ajo u refuzua çdo herë derisa ajo më në fund u pranua në një program talentesh televiziv Star Tanjō! në Televizionin Nippon –   të cilin ajo fitoi në mars të vitit 1983.

KarrieraRedakto

Më 21 prill 1984, Okada lëshoi këngën e saj të parë, "First Date". Ajo njihej si "Yukko", e cila është një shkurtim i zakonshëm për emrin "Yukiko" në gjuhën japoneze.

Atë vit, Okada fitoi Rookie of the Year, dhe u shpërblye me çmimin si artistja e re më e mirë për këngën e saj të tretë "-Dreaming Girl- Koi, Hajimemashite".

Okada luajti rolin kryesor në dramën televizive të parë të saj Kinjirareta Mariko (The Forbidden Mariko), në vitin 1985. Kënga e saj e vitit 1986 "Kuchibiru Network", e shkruar nga Seiko Matsuda dhe e kompozuar nga Ryuichi Sakamoto, arriti vendin e parë në renditjen javore të Oricon  më 10 shkurt, 1986.

VdekjaRedakto

Më 8 prill, të vitit 1986, Okada u gjet në apartamentin e saj të mbushur me gaz në Tokio me damarë të prerë, ulur në një dollap dhe duke qarë. Dy orë më vonë, Okada u hodh drejt vdekjen nga kati i shtatë i ndërtesës së agjencisë së muzikës Sun Music.[1][2] Arsyeja për vetëvrasje është ende e panjohur. Vdekja e saj rezultoi në shumë vetëvrasje në Japoni, që shpejt u pagëzuar me neologizmin "Sindromi Yukiko".[3][4][5][6]

DiskografiaRedakto

KëngëRedakto

 • "First Date" (1984) Glico's Cafe Jelly jingle
 • "Little Princess" (1984)
 • "Dreaming Girl-Koi, Hajimemashite" (1984) Glico's "Special Chocolate" jingle
 • "Futari Dake no Ceremony" (1985) Toshiba's "Let's Chat" jingle
 • "Summer Beach" (1985) Glico's Cafe Jelly jingle
 • "Kanashii Yokan" (1985)
 • "Love Fair" (1985) Glico's Cecil Chocolate jingle
 • "Kuchibiru Network" (1986) reklamë buzëkuq-ësh Kanebo
 • "Hana no Image" (1986) [e lëshuar pas vdekjes]
 • "Believe in You" (2002) [e lëshuar pas vdekjes]

AlbumeRedakto

 • Cinderella (シンデレラ?)
 • Okurimono (贈りもの Gift?)
 • Zanash
 • Jyūgatsu no Ningyo (十月の人魚 October Mermaid?)
 • Okurimono II (贈りものII Gift II?)
 • Venus Tanjō (ヴィーナス誕生 Birth of Venus?)
 • Okurimono III (贈りものIII Gift III?)
 • Të gjitha Këngët e Kërkesës (posthumous teke mbledhjes)

ReferimetRedakto

 1. ^ "Yukiko Okada" Arkivuar 7 dhjetor 2017 tek Wayback Machine. ACA Music. Retrieved May 23, 2015.
 2. ^ Yosha Research[lidhje e vdekur]
 3. ^ "Okada Yukiko". Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2006. Marrë më 16 nëntor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ John Greenless, Paradox ò Japan Epidemic of suicides among young people, The Glasgow Herald - 11. Apr. 1987, trang 37
 5. ^ Japanese Society Since 1945 by Edward R. Beauchamp, Taylor & Francis, 1998, ISBN 0-8153-2732-3, trang 97
 6. ^ Japanese Youth and the Yukiko Syndrome, Far Eastern Economic Review, July 17, 1986

Lidhje të jashtmeRedakto