Zara është qytet në Kroaci.

Zara
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Kroacia
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 82 718 banorë

HistoriaRedakto

Në shek. e IX p.l.k. u themelua nga fisi ilir Liburnët.

GjeografiaRedakto

Zadra shtrihet në mes 44°06'51" të gjerësisë gjeograffike veriore dhe 15°13'40" të gjatësisë gjeografike lindore. Zara është vendosur në një pozitë të volitshme gjeografike në pjësën qendrore të të bregdetit të Detit Adriatk, i mbrojtur nga arqipelagu i ishujve të Zarës dhe nën ndikimin e detit, që ndikoi dukshëm në zhvillimin e transportit detar

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

Sipas regjisrimit të popullsisë të vitit 2001. popullsinë e Zarës e përbënin kroatët (92,8%) Serbët (3,3%) të tjerët 3,9% shqiptarët , boshnjakët dhe italianët

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto