Zara Aleksandrovna Dolukhanova (lindur më. 15 Mars 1918, Moskë, Rusi[1]-4 dhjetor 2007 Moskë, Rusi) ishte një mezoparres armene që fitoi famë në shumë transmetime të lavdishme të radiove dhe veprave nga repertori i koncerteve gjate viteve 1940 deri ne vitet 1960. Megjithëse konsiderohej si një prej këngëtarëve më të suksesshme të operës të Rusisë, Dolukhanova bëri vetëm një numër relativisht të vogël të paraqitjeve në skenën aktuale të operës dhe fama e saj qëndron kryesisht në punën e saj të gjerë për radio dhe shfaqje në fazën e koncerteve.[2]

Zëri i Dolukhanovës ishte një coloratura-mezzo e rrallë, me një qartësi unike dhe një gamë jashtëzakonisht të gjerë. Konsiderohet si një nga këngëtarët më të mëdhenj të epokës sovjetike, Dolukhanova ishte e dukshme për fushatën e saj për veprat e Gioachino Rossini, duke dhënë një vlerësim të veçantë për Isabellën e saj në L'italiana në Algjeri dhe Angelina në La Cenerentola. Ajo gjithashtu realizoi një gamë të gjerë veprash nga repertori i koncerteve që përfshinte shumicën e kompozitorëve të mëdhenj rusë, si dhe vepra të shumta nga Handel, Haydn, Mozart dhe Meyerbeer. Në vitin 1966 ajo u nderua me çmimin Lenin. [3][4]

ReferimeRedakto

  1. ^ Slonimsky, Nicolas; Theodore Baker (1992). Baker's Biographical Dictionary of Musicians, Eighth Edition. New York, New York: Schirmer Books. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Obituaries: MLegendary Russian mezzo Zara Dolukhanova dies at eighty-nine; critic Alan Wagner; P.R. wizard Danny Newman; musicologist H. Wiley Hitchcock; producer Robert Schuler"Opera News72 (9).
  3. ^ Panorma.am: Zara Dolukhanyan died
  4. ^ (in Armenian) Zara Dulukhanyan Arkivuar 16 korrik 2011 tek Wayback Machine  16 July 2011 at the Wayback Machine.