Wayback Machine (ose makina e kthimit prapa) është një arkivë digjitale e World Wide Web dhe informacioneve të tjera në Internet e krijuar nga Internet Archive, një organizatë jofitimprurëse, me bazë në San Francisko, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Internet Archive nisi me Wayback Machine, në tetor të vitit 2001.[4][5] 

Wayback Machine
Webfaqjaweb.archive.org
Tipi i faqesArkivë
RegjistrimZgjedhore
Written inC, Perl
PronariInternet Archive
Lëshuar mëtetor 24, 2001; 22 vite më parë (2001-10-24)[1][2]
Alexa rankPositive decrease 262 (deri në Nëntor 2016)[3]
Gjendja e tanishmeAktive

Referime Redakto

  1. ^ "WayBackMachine.org WHOIS, DNS, & Domain Info – DomainTools". WHOIS. Marrë më 2016-03-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "InternetArchive.org WHOIS, DNS, & Domain Info – DomainTools". WHOIS. Marrë më 2016-03-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Archive.org Site Info". Alexa Internet. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2016. Marrë më 18 qershor 2016. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 18 qershor 2016 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Internet Archive launches WayBack Machine". 2001-10-25. Marrë më 2016-03-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Internet Archive: Building an 'Internet Library'". 2001-11-30. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2001. Marrë më 2016-03-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto