Zhupanja (në Kroatisht Županja) është një qytet në Zhupaninë e Vukovarit dhe SremitKroaci.

Zhupanja
Zupanja Marktplatz.JPG
Popullsia
 • Gjithsej11.959

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 11959 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 12115 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 13775 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.29%/[2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012.

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Županja – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale