Álvaro Rico Ladera (lindur më 13 gusht 1996; në La Puebla de Montalbán, Toledo, Spanjë),[1] [2] është një aktor spanjoll. Ai është më i njohur për interpretimin e karakterit të Polo në serialin origjinal të Netflix Élite .

Álvaro Rico
Njohur përÉlite

KarrieraRedakto

Në vitin 2011, ai filloi karrierën e tij si aktor në një adaptim teatri të La Celestina dhe debutimi i tij televiziv ishte në vitin 2017 në një episod të Qendrës Mjekësore.[3] Gjithashtu në 2017 ai luajti Nicolás në Velvet Colección.[4]

Në fund të vitit 2017, u njoftua se ai do të ishte një nga protagonistët e serialit të dytë origjinal spanjoll Netflix me titull Elite, [5] ku ai ndan kasta me aktorë si Miguel Herrán, dhe Ester Expósito, [6] aktore me të cilin ka një lidhje. [4] Në serial ai interpreton Polo, një i ri biseksual, i cili luan në një treshe dashurie me Carla (Expósito) dhe Christian (Herrán).

ReferimeRedakto

  1. ^ "Cayetana Guillén Cuervo, Javier Gutiérrez y Josep María Pou, premiados en la 9ª edición de CIBRA". Cadena SER (në spanjisht). 27 nëntor 2017. Marrë më 17 dhjetor 2018.
  2. ^ "Álvaro Rico". AlloCiné (në frëngjisht). Marrë më 17 dhjetor 2018.
  3. ^ "Los actores de "Élite" estarán en Toledo el 25 de noviembre recogiendo un premio de CiBRA". encastillalamancha.es (në spanjisht). 14 nëntor 2018. Marrë më 17 dhjetor 2018.
  4. ^ a b "Álvaro Rico, Polo en 'Élite': "Hice el cásting para el personaje de Guzmán"". Diez Minutos (në spanjisht). 12 nëntor 2018. Marrë më 17 dhjetor 2018.
  5. ^ "Primer fichaje de 'Élite', la próxima serie española de Netflix". fotogramas.es (në spanjisht). 7 dhjetor 2017. Marrë më 15 tetor 2018.
  6. ^ "Netflix presenta el reparto de Élite, su segunda serie española". La Vanguardia (në spanjisht). 22 janar 2018. Marrë më 15 tetor 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto