Elite (spanjisht: [Élite] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help); e stilizuar si E L I T Ǝ) është një serial televiziv i zhanrit dramë-triller-adoleshent krijuar për Netflix nga Carlos Montero dhe Darío Madrona. Ai merret me studentët në një shkollë të mesme elitare dhe miqtë e tyre. Në serial luajnë María Pedraza, Itzan Escamilla, Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Jaime Lorente, Álvaro Rico, Arón Piper, Mina El Hammani, Ester Expósito, Omar Ayuso, dhe Danna Paola. Jorge López, Claudia Salas dhe Georgina Amorós u bashkuan në sezonin e 2-të, dhe Sergio Momo dhe Leïti Sène, në sezonin e 3-të. Shumë nga aktorët janë paraqitur më parë në vepra të tjera të Netflix të prodhuara ose shpërndara në Spanjë dhe Amerikë Latine.

Élite
Title Screen for Élite.png
Gjinia
Krijuar nga
 • Carlos Monte
 • Darío Madrona
Luajnë
KompozitoriLucas Vidal
ShtetiSpanja Spanja
Gjuha në prodhimin origjinalSpanjisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve24 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Carlos Montero
 • Darío Madrona
 • Diego Betancor
 • Iñaki Juaristi
ProdhuesiFrancisco Ramos
Kinematografia
 • Daniel Sosa Segura
 • Ricardo de Gracia
Montazhierët
 • Irene Blecua
 • Ascen Marchena
Vendosja e kameraveSingle-camera
Kohëzgjatja45-56 minuta
Kompania e prodhimitZeta Producciones
Transmetimi
Programi origjinalNetflix
Formati i pikturës4K (16:9 UHDTV in high dynamic range)
Formati i zëritDolby Digital 5.1
Transmetimi i parë5 tetor 2018
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Elite eksploron konceptet e lidhura me dramat adoleshente, por gjithashtu përmban çështje më përparimtare dhe anët e tjera për klishet e saj. Këtu përfshihen shumë tema të larmishme seksuale. Në mënyrë strukturore, seriali përdor një rrëfim prospektiv.

ParafjalimiRedakto

Sezoni i 1-rëRedakto

Pas rrëzimit të shkollës, tre shokëve të klasës punëtore — Samuel (Itzan Escamilla), Nadia (Mina El Hammani) dhe Kristian (Miguel Herrán) - u jepen bursa për në Las Encinas, shkolla më ekskluzive private në Spanjë, ku elita i dërgojnë fëmijët e tyre te studiojnë. Bursat sponsorizohen nga ndërmarrja e ndërtimit, e cila e bart fajin për shembjen.

Në Las Encinas, të tre fillimisht janë izoluar nga studentët e pasur. Sidoqoftë, Samueli shpejt miqësohet me një vajzë rebele të quajtur Marina (María Pedraza), babai i korruptuar i së cilës kontrollon kompaninë e ndërtimit. Në të njëjtën kohë, Nadia afrohet me vëllain karizmatik, por arrogant të Marinës, Guzmán (Miguel Bernardeau). E dashura e Guzmánit, Lu (Danna Paola), e sfidon atë që t'ia marrë virgjërinë e Nadias. Ndërkohë, Kristian përfshihet në një marrëdhënie treshe me çiftin e pasur Polo (Álvaro Rico) dhe Karla (Ester Expósito).

Jashtë Las Encinas, vëllai i Nadias, Omar (Omar Ayuso) fshehurazi shet drogë për të fituar para të mjaftueshme për t'u larguar nga prindërit e tij konservatorë. Ai miqësohet me djalin e drejtoreshës së Las Encinas, Ander (Arón Piper), i cili është gjithashtu shoku më i mirë i Guzmánit dhe i Polos. Omari dhe Anderi fillojnë një lidhje sekrete. Marina dhe Samueli fillojnë të takohen por ajo gjithashtu fillon një lidhje me Nanon (Jaime Lorente), vëllain e madh të Samuelit, i cili së fundi është liruar nga burgu dhe ka borxhe për të paguar.

Ndërsa viti shkollor përparon, jeta e tyre ndërthuret në një përplasje të stileve të jetesës, pakënaqësive, zilisë dhe tërheqjes seksuale.

Nëpërmjet shumë skenave me rrëfim prospektiv të marrjes në pyetje prej policisë, audiencës i tregohen histori të marrëdhënieve të personazhit që çojnë në një vrasje.

Sezoni i 2-tëRedakto

Pas zbulimit të vrasjes, sezoni i dytë tregon për këto marrëdhënie dhe paraqiten skena prospektive për të zbuluar në lidhje me zhdukjen e një studenti dhe se si është e lidhur me komplotin e marrjes së vrasësit për të paguar çmimin e tyre.

Ndërgjegjja e fajit e Kristianit e kaplon atë ndërsa kërkon të rrëfejë në polici rrethanat e vdekjes së Marinës. Sidoqoftë, gjatë rrugës për në polici, ai përfshihet në një aksident me motor, ku babai i Karlës paguan që trajtimi i tij mjekësor të bëhet në Zvicër, duke e eleminuar atë si një dëshmitar të mundshëm të vrasjes.

Tre nxënës të rinj Valerio, Rebeka dhe Kajetana fillojnë shkollën dhe secili prej tyre ka të fshehtat e veta të errëta. Ata miqësohen me studentët në klasën e tyre ku Rebeka formon një lidhje të ngushtë me Samuelin, me Nadian dhe me Omarin, ndërsa Valerio përpiqet t'i ndajë Lunë dhe Guzmanin, dhe Kajetana miqësohet me Lunë ndërsa shpreh një interes romantik për Polon.

Nadia e kalon marrëdhënien e saj me Guzmanin në një tjetër nivel, ku përballet me vlerat e saj, ndërsa u qëndron besnike ndjenjave të saj. Guzmani fillon të marrë drogë nën ndikimin e Valerios në mënyrë që të harrojë dhimbjen për vdekjen e Marinës. Prindërit e Omarit e largojnë atë nga shtëpia e tij dhe ai kërkon strehim me Anderin që po mban një të fshehtë të errët të një shoku. Karla dhe Samueli bëhen bashkë, megjithëse Samueli ka një motiv pendues, pasi dyshon se Karla është e përfshirë në vdekjen e Marinës. Nano është i burgosur pasi nuk ka para për të dhënë garanci, duke bërë që Samueli të marrë pjesë në aktivitete të paligjshme për nënën e Rebekës. Polo përpiqet të bëjë vetëvrasje për të pastruar ndërgjegjen e tij, por përfundimisht mëson të jetojë i lumtur, ndërsa përkeqëson shëndetin mendor të Anderit. Lu vendos të ekspozojë sekretin e ndyrë të dikujt. Guzmani dyshon se Marina ishte vrarë nga dikush i rrethit të tij të ngushtë.

Sezoni tregohet në retrospektivë, ku secili student merret në pyetje nga inspektorja në lidhje me zhdukjen e Samuelit. Përfundimisht zbulohet se zhdukja u organizua me qëllim që të nxitej një rrëfim nga vrasësit në lidhje me vdekjen e Marinës.

Sezoni i 3-tëRedakto

Me zbulimin tronditës dhe tensionin e thyer midis studentëve në dritën e fajtorit të ekspozuar pas vrasjes së Marinës, mbetet vetëm një pyetje. A do të ketë një tragjedi tjetër në Las Encinas?Studentët hyjnë në semestrin e tyre të fundit në Las Encinas. Në një komplot të shpejtë, studentët intervistohen rreth vdekjes së Polo gjatë festës së tyre të diplomimit. Polo dhe Kajetana janë lënë të dëbuar nga kolegët e tyre, me përjashtim të Valerios. Samuel dhe Guzman vazhdojnë komplotin e tyre për të vendosur drejtësi për krimet e Polos. Lu dhe Nadia garojnë për një bursë në Universitetin Kolumbia, duke i çuar të dyja të krijojnë një miqësi të përbashkët. Ander diagnostikohet me leuçemi dhe fillon kimioterapinë, duke shkaktuar fërkime midis tij dhe të dashurve të tij. Natën e diplomimit të tyre, në një marramendje të dehur, Lu godet aksidentalisht Polon, i cili pengohet dhe bie për vdekje. Samuel, Guzmán, Ander, Omar, Nadia, Karla, Valerio, Rebeka dhe Kajetana bien dakord të mbulojnë vrasjen. Në pamundësi për të gjetur një të dyshuar, vdekja e Polos përfundimisht gjykohet si një vetëvrasje dhe prindërit e tij i tregojnë policisë ai rrëfeu vrasjen e Marinës. Dy muaj më vonë, Samuel, Guzman, Ander dhe Rebeka kthehen për të përsëritur vitin e tyre të fundit me Omar, i cili është regjistruar si student me kohë të plotë.

Aktorët dhe personazhetRedakto

KryesorëRedakto

Prezantuar në sezonin e parëRedakto

 • María Pedraza si Marina Nunier Osuna, motra e Guzmánit dhe interes dashuror i Nanos dhe i Samuelit.[1] (në sezonin e 1-rë, mysafire në sezonin e 2-të) Ajo vjen nga një familje e pasur dhe ka një rrjedhë rënieje për 'bad boy'. Ajo rebelohet ndaj mënyrave hipokrite të familjes së saj, ndërsa ruan një frymë rinore dhe të gëzueshme.
 • Itzan Escamilla si Samuel García Domínguez, një nga tre studentët e transferuar, i cili është interesi i dashurisë së Marinës dhe më vonë i Karlës. (në sezonin e 1-rë - akoma) Një djalë punëtor, i turpshëm dhe zemërmirë. Ai gjithmonë kujdeset për njerëzit që e rrethojnë. Ai është i drejtë dhe do të bëjë gjithçka që është e mundur për të siguruar që të gjithë marrin atë që meritojnë.
 • Miguel Bernardeau si Guzmán Nunier Osuna, vëllai i birësuar i Marinës, dhe ish-i dashuri i Lusë, i cili dashurohet me Nadian. (në sezonin e 1-rë - akoma) Një djalë gjaknxehtë e i famshëm në shkollë. Ai beson se rruga e tij është gjithmonë rruga e duhur. Ai është jashtëzakonisht mbrojtës ndaj motrës së tij dhe nuk shoqërohet me studentët e transferuar. Ai do të bënte gjithçka për miqtë e tij.
 • Miguel Herrán si Kristian Varela Expósito, një nga tre studentët e transferuar, i cili futet në një lidhje me Polon dhe Karlën. (në sezonin e 1-rë, mysafir në sezonin e 2-të) Një student qesharak dhe i pakujdesshëm që përpiqet të qëndrojë i lidhur me të kaluarën e tij, ndërsa përpiqet të shoqërohet me studentët më të pasur.
 • Jaime Lorente si Fernando "Nano" García Domínguez, vëllai më i madh i Samuelit që sapo ka dalë nga burgu, i cili është gjithashtu një interes dashurie i Marinës. (në sezonin e 1-rë dhe të 2-të; mysafir në sezonin e 3-të) Pamja e tij e bukur dhe e rrezikshme tërheq Marinën. Ai lufton për të paguar një borxh nga burgu dhe do të bëjë gjithçka për t'i fusë duart e tij në para. Ai është i kujdesshëm dhe i ndjeshëm ndaj njerëzve pranë tij. Ai shpesh e gjen veten në telashe.
 • Álvaro Rico si Leopoldo "Polo" Benavent Villada, ish-i dashuri i Karlës dhe interesi i dashurisë së Kajetanës. (në sezonet 1–3) Ai është i nënshtruar në natyrë dhe do të ndjekë urdhërat e njerëzve me të cilët është afër. Ai është jashtëzakonisht i pasur, djali i dy nënave dhe vuan nga sulmet e ankthit. Ai është biseksual.
 • Arón Piper si Ander Muñoz, djali i drejtoreshës, i cili dashurohet me Omarin. (sezoni i 1-rë - akoma) Ai është një atlet yll dhe nën presionin e vazhdueshëm nga prindërit e tij për të shkëlqyer në gjithçka që bën. Kjo e shtyn të marrë drogë. Ai është i shtyrë të marrë atë që dëshiron ndërsa kujdeset thellësisht për njerëzit që kanë më shumë rëndësi për të. Ai është homoseksual.
 • Mina El Hammani si Nadia Shanaa, një nga tre studentët e transferuar, vajza e emigrantëve palestinezë dhe interesi i dashurisë së Guzmánit. (sezonet 1–3) Ajo është e drejtuar akademikisht dhe i mban vlerat e saj fetare dhe personale pranë saj. Asaj iu ndalua përfundimisht të mbante hixhabin në shkollë, dhe sa më shumë të asimilohej me kulturën e shkollës, aq më shumë fiton pavarësinë e saj nga prindërit e saj mbrojtës.
 • Omar Ayuso si Omar Shanaa, vëllai i Nadias, i cili bie në dashuri me Anderin kundër dëshirave të babait të tij. (sezoni i 1-rë - akoma) Ai është një djalë i mbyllur homoseksual që përballet të kënaqë prindërit e tij ndërsa e jeton jetën e vet. Ai merret me drogë në mënyrë që të fitojë para të mjaftueshme për të lëvizur. Ai është i turpshëm, i orientuar në detaje dhe miku më të mirë i Samuelit.
 • Ester Expósito si Karla Rosón Kaleruega, ish-e dashura e Polos që më vonë bie në dashuri me Samuelin. (sezonet 1–3) Ajo është e bukur, e ftohtë dhe manipuluese. Ajo është vajza e një Markeze dhe është jashtëzakonisht e pasur. Ajo përdor seksualitetin e saj për të marrë atë që dëshiron. Një anë e butë e saj tregon që kujdeset për njerëzit që i do dhe do të shkojë në gjërat ekstreme për të mbuluar gabimet e tyre.
 • Danna Paola si Lukrecia "Lu" Montesinos Hendrich, ish e dashura e Guzmánit, e cila ndan një marrëdhënie inceste me gjysmë-vëllain, Valerion (sezonet 1–3) Ajo është e fortë, konkurruese dhe manipuluese. Ajo do të shkojë në gjëra ekstreme për të siguruar atë që beson se do t'i sjellë lumturinë e saj, megjithatë është e vetëdijshme se pavarësisht sa ka, ajo kurrë nuk do të jetë e kënaqur. Ajo ka një mospëlqim të fortë për Nadian. Ajo është gjithashtu jashtëzakonisht e pasur.

Prezantuar në sezonin e dytëRedakto

 • Jorge López si Valerio Montesinos Rojas, gjysmë-vëllai i Lusë. (sezonet 2–3) Ai është narkotik dhe një ndikim i keq për Guzmanin. Ai është i çorganizuar, i pëlqen të festojë dhe do të bëjë gjithçka për Lunë me të cilën ndan një marrëdhënie inceste. Ai miqësohet me Nadian,dhe bën ortakëri me Rebekën ne biznesin e drogës.
 • Claudia Salas si Rebeka "Rebe" de Bormujo Ávalos, një vajzë rebele, e pasur, e cila ka një simpati ndaj Samuelit. (në sezonin e 2-të - akoma) Ajo është e ndryshme nga studentët e tjerë më të pasur në klasën e saj pasi i pëlqen të rrëmbejë ekstravagante pasurinë e saj përmes rrobave dhe bizhuterive. Ajo nuk ka lindur e pasur, gjë që bën që ajo të shoqërohet shumë me Nadian, Omarin dhe Samuelin. Nëna e saj merret me biznesin e drogës.
 • Georgina Amorós si Kajetana Grajera Pando, vajza e një pastrueseje që jeton një mënyrë jetese mashtruese dhe është interesi i dashurisë i Polos. (në sezonin e 2-të - akoma) Ajo është manipuluese në masën e sajimit të një jetese të tërë në mënyrë që të shoqërohet me studentët më të pasur në klasën e saj. Ajo bëhet shoqe me Lunë, dhe do të shkojë në gjëra ekstreme për të dëshmuar se sa e pasur është ajo. Nëna e saj, një pastruese, punon në shkollë dhe nuk pranon gënjeshtrat e së bijës.

Prezantuar në sezonin e tretëRedakto

 • Leïti Sène si Malik, një interes dashurie për Omarin. (sezoni i 3-të). Ai është flirtues dhe manipulues, duke përdorur Nadian si shkak për t'u afruar me Omarin. Ai është i pasur dhe vë në skenë një shfaqje për t'u shfaqur një musliman 'i mirë'.
 • Sergio Momo si Jeraj, një interes dashurie për Karlën. (sezoni i 3-të). Një student i ri i pasur që filloi biznesin e tij. Fillimisht ai ishte një fëmijë i shëndoshë dhe ngacmohej vazhdimisht, por Karla i dha besim për të ndryshuar zakonet e tij. Ai është sipërfaqësor pasi e sheh Karlën si një zbukurim që mund të sfilojë, por në fund të fundit ai tregon një anë më të kujdesshme.

Prezantuar në sezonin e katërtRedakto

 • Manu Rios si Patrik Blanko Komerford,vëllai i madh i Mensias dhe binjak i Arit,i cili krijon një lidhje me Anderin dhe Omarin. (sezoni i 4-të)
 • Carla Diaz si Ariadna "Ari" Blanko Komerford,motra e madhe e Mensians dhe binjake me Patrikun,ajo përfshihet në nje lidhje me Guzmanin dhe Samuelin.(sezoni i 4-të)
 • Pol Granch si Filip Florian von Triesenberg,nje princ francezo-spanjoll qe përfshihet në një lidhje me Kajetanën.(sezoni i 4-të)
 • Martina Cariddi si Mensia Blanko Komerford,motra e vogël e binjakëve Ari dhe Patrik,e cila krijon lidhje me Rebekën dhe përfshihet në prostitucion me Armandon.(sezoni i 4-të)
 • Diego Martin si Benjamin Blanko Komerford,drejtori i ri i shkollës në Las Encinas dhe babai i Arit,Mensias dhe Patrikut. (sezoni i 4-të)
 • Andres Velencoso si Armando,i dashuri i madh i Mensias i cili e punëson atë në prostitucion edhe me meshkuj të tjerë.(sezoni i 4-të)

Prezantuar në sezonin e pestëRedakto

 • Valentina Zenere (sezoni i 5-të)
 • Andre Lamoglia (sezoni i 5-të)
 • Adam Nourou (sezoni i 5-të)

NdihmësRedakto

 • Ramón Esquinas si Ventura Nunier, babai i Marinës dhe i Guzmanit (sezonet 1–3)
 • Jorge Suquet si Martín, mësues i shkollës (sezoni 1)
 • Ainhoa Santamaría si hetuesja e policisë (sezoni 1 - akoma)
 • Irene Arcos si Pilar Domínguez, nëna e Nanos dhe e Samuelit (sezonet 1 - akoma)
 • Abdelatif Hwidar si Yusef Shana, babai i Omarit dhe i Nadias (sezonet 1 - akoma)
 • Elisabet Gelabert si Azucena de Muñoz, drejtoresha e shkollës dhe nëna e Anderit (sezoni 1 - akoma)
 • Rocío Muñoz-Cobo si Laura Osuna, nëna e Marinës dhe e Guzmánit (sezoni 1 - akoma)
 • Alfredo Villa si Antonio Muñoz, babai i Anderit dhe trajneri i tenisit (sezoni 1, mysafir në sezonin 2)
 • Farah Hamed si Imán Shana, nëna e Nadias dhe e Omarit (sezoni 1 - akoma)
 • Lola Marceli si Beatriz Caleruega, nëna e Karlës (sezonet 1–3)
 • Rubén Martínez si Teodoro Rosón, babai i Karlës dhe partneri i biznesit i Ventura (sezonet 1–3)
 • Liz Lobato si Andrea, një nga nënat e Polos dhe Drejtoresha e Përgjithshme e një reviste të rëndësishme (sezonet 1–3)
 • Marta Aledo si Victoria Pando, nëna e Kajetanës (sezoni 2)
 • Eva Llorach si Sandra Ávalos, nëna e Rebekës (sezoni 2 - akoma)
 • Jorge Clemente si Alexis, shoku i Anderit (sezoni 3)

EpisodikëRedakto

 • Alberto Vargas si Pablo Ruiz, ish i dashuri i Marinës (sezoni 1)
 • Pilar Martínez si nëna e Kristianit (sezoni 2)
 • Fernando Carpintero si babai i Kristianit (sezoni 2)
 • Paola Matienzo si nëna e Lusë (sezoni 2)
 • Bruno Lastra si Felipe Montesinos, babai i Lusë dhe i Valerios (sezonet 2-3)
 • Kevin McHale si Bill McKinley (sezoni 3)

ProdhimiRedakto

Zhvillimi dhe tematRedakto

I am excited at producing Elite at this stage of my career. This is a lot of fun. With the golden age of series, I can now achieve in TV what I wanted to do with movies in the last few years. [...] Producers, directors, and writers can now go back and forth between film and TV, Netflix especially has been very good in this sense in that that they bring together two different media.

– Francisco Ramos, producer[2]

Më 17 korrik 2017, u njoftua se Netflix i kishte dhënë prodhimit një urdhër seriali për një sezon të parë;[3] është seriali i dytë origjinal Netflix në Spanjë pas Cable Girls.[4][5] Seriali është krijuar nga Carlos Montero dhe Darío Madrona të cilët janë të kredituar si prodhues ekzekutivë të serialit; ndërsa Netflix dha urdhrin, The Hollywood Reporter shkroi se ekipi i serialit "cilësohet si një nga ekipet më të suksesshme të shkrimit në sistemin aktual televiziv të Spanjës". Montero dhe Madrona erdhën për të zhvilluar serialin pasi u tha që Netflix ishte në kërkim të një shfaqjeje adoleshente dhe iu kërkua të krijonte një ide, me Montero të dilte me premisën themelore; dyshja punuan në të, para se të paraqiteshin në Netflix një muaj më vonë.[6]

Erik Barmack, seriali origjinal i Netflix në atë kohë, tha që Elite do të ishte "një lloj shumë i ndryshëm i triller adoleshenti që do të kalojë kufijtë dhe do të prekë audiencën globalisht".[5] Prapëseprapë, krijuesit thanë që seriali ka shumë tema spanjolle dhe identitet spanjoll, për t’i dhënë asaj "një ndjenjë vendi dhe kohe, se është një seri e këtij momenti dhe i këtij vendi", dhe për ta parandaluar atë që të bëhet një "seriale që mund të ndodhin kudo në botë [sepse nëse përpiqen të bëjnë diçka] që mund të kuptohet kudo, në fund nuk kuptohet askund".[6] Në shtator 2018, u njoftua se seriali do të dilte premierë më 5 tetor 2018.[7] Producenti Francisco Ramos foli për disa nga vendimet në krijimin e shfaqjes në një intervistë para se të lëshohej. Ai tha se zgjedhja për të vendosur dramën e misterit në një shkollë të mesme ishte e rëndësishme sepse "është koha e jetës suaj, kur gjërat kanë më shumë rëndësi", duke i lejuar ata të eksplorojnë presionet e montimit si një elitë, krahas linjave të tjera të komplotit.[8]

AktorëtRedakto

Variety shkruan se personazhet e shfaqjes të gjitha "stereotipet e kufirit", por "shpëtojnë nga butonimi total"; regjisori Silvia Quer tha se ajo ishte tërhequr në shfaqje për shkak të personazheve të mirë-konstruktuar.[9] Krijuesit e serialit janë marrë në pyetje për zgjedhjen e tyre për të vazhduar me traditën e hedhjes së aktorëve të rritur për të gjitha rolet adoleshente, duke raportuar se është "një çështje thjesht praktike" e bazuar në ligjet e punës, si dhe duke vënë në dukje se shumica e aktorëve ishin në moshë midis 19 dhe 22 kur xhirohen, ndërsa serialet amerikane shpesh përdorin aktorë më afër 30.[6] Prodhimi u përfshi në kastin e shfaqjes.

Aktorët kryesorë fillestarë u konfirmuan para debutimit të serialit, duke shfaqur disa aktorë nga seritë dhe filmat e tjerë Netflix ose të krijuar ose shpërndarë nga Netflix España y Latinoamerica,[a] përfshirë Itzan Escamilla te Cable Girls,[10] Danna Paola te Lo más sencillo es complicarlo todo,[11] dhe María Pedraza, Jaime Lorente dhe Miguel Herrán te La casa de papel. Sidoqoftë, aktori i porsaardhur Omar Ayuso u hodh gjithashtu, si një personazh (Omar Shanaa) që mbante emrin e tij të dhënë. Për sezonin e dytë, një aktore tjetër nga një seri Netflix, Georgina Amorós e Katalonjës Welcome to the Family, u shtua në kast.[12] Shpallur pak para lëshimit të saj, asaj iu bashkuan Claudia Salas[13] dhe Jorge López.[14] Dy anëtarë të rinj të kastit për sezonin 3, dhe personazhet e tyre, u prezantuan në një video të shkurtër Netflix të ndarë nga aktorja Ester Expósito, më 4 tetor 2019. Ata janë gjithashtu aktorë nga serialet e tjerë të Netflix: Leïti Sène of Welcome to the Family dhe Sergio Momo i The Neighbor.[15]

XhirimiRedakto

Megjithëse shkolla në serial, Las Encinas, është e vendosur në male, ajo është filmuar në Madrid, përfshirë pjesë të filmuara në San Lorenzo de El Escorial.[16]

Dy sezonet e para u xhiruan plotësisht në 4K.[4][5] Në tweet-in e ndarë nga Expósito në tetor 2019, aktorja zbuloi se sezoni i tretë kishte përfunduar xhirimet.[15]

EpisodetRedakto

Sezoni Episodet Për herë të parë u transmetua
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 8 5 tetor 2018  
2 8 6 shtator 2019  
3 8 13 mars 2020  

Sezoni i 1-rë (2018)Redakto

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
TitulliPërkthimiRegjiaSkenariData release transmetimit
11"Bienvenidos""Mirësevini"Ramón SalazarCarlos Montero and Darío Madrona5 Tetor 2018 (2018-10-05)
Three working-class students are transferred to an elite private school after their public school collapses due to building issues. Nadia catches Guzmán and Lu together in the showers. Lu dares Guzmán to take Nadia's virginity. Carla seduces Christian. In the future, Marina is revealed to have been murdered, and investigation commences.
22"Deseo""Dëshirë"Dani de la OrdenCarlos Montero5 Tetor 2018 (2018-10-05)
Marina and Samuel work on a class project together. Guzmán, to Nadia's annoyance at first, does not stop pursuing her. Against her wishes, he attempts to introduce himself to her devoutly Muslim parents, with slight consequences. Nadia gradually lets her guard down with him. Meanwhile- when he becomes concerned about Ander after seeing him with Omar, Guzmán tells Ander's parents that he is doing drugs. Carla and Polo continue their scheme with Christian, who remains oblivious and is under the impression Carla truly likes him.
33"Sábado noche""Nata e të shtunës"Ramón SalazarDarío Madrona5 Tetor 2018 (2018-10-05)
Nano, with the help of Christian, decides to use documents regarding the corruption of Marina's father in order to blackmail him and, in the process, get money to pay off his debts. At Samuel's party, Marina and Nano decide to go to her house- although Samuel wanted to admit his feelings for Marina, he gets drunk and throws up on her, never getting the chance. Searching for his sister, Guzmán accompanies Nadia to the party, where she drinks drugged punch and gets high. As a result, she asks Guzmán to swim in his pool with her. Realising her state, he refuses and calls a cab to take her home. At school the next day, Lu sees Nadia and Guzmán being friendly. Jealous, she reveals to Nadia that Guzmán made a bet to take Nadia's virginity. Nadia confronts and slaps him in the face. Meanwhile, Marina tells Samuel she is HIV positive after he admits his feelings to her. Carla and Polo have a threesome with Christian after seducing him. Ander attends Samuel's party, where he gets high with Omar, to Guzmán's anger. They fight. Later, asking for more pills, Ander gets into trouble and gets his hand broken. Samuel tells Nano about Marina's condition, and he confronts her, well aware of Samuel's feelings for her. He asks her to stop toying with his brother.
44"El amor es una droga""Dashuria është një drogë"Ramón SalazarDarío Madrona5 Tetor 2018 (2018-10-05)
To her annoyance, Lu realises that Nadia received the top score on a recent exam, putting Lu in second place overall due to a grading curve. To get the top score, Lu investigates and finds out that her teacher is planning to adopt, but is having a tough time doing so due to financial issues. Using her family influence, she bribes her teacher into giving her the top score on the exam. Meanwhile, Guzmán tries to earn Nadia's forgiveness by buying her gifts. She tells him he must act like a Muslim and beg forgiveness from her parents for trying to take her virginity and disrupting her honour. When Guzmán obliges, she forgives him. The students attend a charity event organised by Marina and Guzmán's parents. Marina invites Samuel, and they finally start a relationship. To his disbelief and anger, Guzmán sees his father doing drugs in the winery, leading to an argument at dinnertime. Samuel and Guzmán also see Omar and Ander making out in the winery. Each confronts his friend, and each friend reveals new information- Ander doesn't really like tennis, and Samuel learns that Omar is a drug dealer. Carla, Christian and Polo step out of the party. Nano is offered a deal- he must shoot someone in the leg, and he won't owe any more money. However, he doesn't, which gets him stabbed and puts him into even more debt than before. Marina finds him and helps him, promising to keep it a secret from Samuel.
55"Todos mienten""Të gjithë gënjejnë"Dani de la OrdenCarlos Montero5 Tetor 2018 (2018-10-05)
Marina offers Nano a way to make fast money in order to pay his debt. Lucrecia reveals her and Guzmán's bet. Omar and Ander have a disagreement.
66"Todo va a salir bien""Gjithcka do të shkojë mirë"Dani de la OrdenDarío Madrona5 Tetor 2018 (2018-10-05)
Nano learns that one of his stolen watches is more valuable than he thought. Marina is caught with drugs at school, and turns in her dealer. The investigators reveal that Marina had been pregnant.
77"Todo estalla""Gjithcka shpërthen"Ramón SalazarCarlos Montero5 Tetor 2018 (2018-10-05)
Carla grows suspicious of Marina and her potential involvement in the disappearances of the watches. Omar's father hears shocking information about his son. Guzmán goes after Nano.
88"Assilah""Assilah"Ramón SalazarCarlos Montero and Darío Madrona5 Tetor 2018 (2018-10-05)
The circumstances surrounding Marina's death are revealed, and the police make an arrest. Polo has in fact murdered Marina inadvertently with the trophy she received after a heated argument about her involvement with Carla's Dad's watches. However, Carla consoles Polo and tells him what to reveal to the police to prevent himself from being suspicious to the police. After interrogations, the police arrest Nano. Samuel begs Christian to help him to which he denies and leaves to see Carla.

Sezoni i 2-të (2019)Redakto

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
TitulliPërkthimiRegjiaSkenariData release transmetimit
91"20 horas desaparecido""20 orë i humbur"Ramón SalazarDarío Madrona6 Shtator 2019 (2019-09-06)
A student goes missing. In flashback to three months earlier, Guzman still grieves the loss of his sister while Christian struggles with his secret about who killed Marina. Three new students arrive: Cayetana, a rich socialite who lives alone; Valerio, Lu‘s half-brother, who shares a incestuous relationship with her; and Rebeca, a nouveaux-riche girl, who says her family won the lottery. Nadia and Omar‘s father has a stroke. Christian leaves a party to confess the murderer to the police, when he‘s hit by a car. He survives but may never walk again. Carla‘s father offers to pay for his therapy. Carla suspects her father to be involved in Christian‘s accident, so does Samuel. In the present day it is shown that Samuel is the missing person.
102"34 horas desaparecido""34 orë i humbur"Ramón SalazarCarlos Montero6 Shtator 2019 (2019-09-06)
Seeking the truth about Marina's death, Samuel attempts to seduce Carla. Lu's new friend, social media guru Cayetana, hosts an impromptu party. In the present, Carla reveals to Lu that Samuel is not missing but is in fact dead.
113"36 horas desaparecido""36 orë i humbur"Ramón SalazarBreixo Corral6 Shtator 2019 (2019-09-06)
Polo and Ander have a heart-to-heart. It is revealed that Cayetana is in fact the daughter of the school's housekeeper and had come on a scholarship. Guzmán and Nadia rekindle their relationship. Omar tells his parents he wants to stop working at the grocery store. Polo reveals to Ander that he in fact killed Marina.
124"59 horas desaparecido""59 orë i humbur "Sílvia QuerAbril Zamora6 Shtator 2019 (2019-09-06)
Pressured by his friends, Polo is overwhelm by his guilt and he tries to commit suicide. Cayetana and Ander rescue him. While on a double date with his boyfriend Omar, Lu, and Guzmán, Ander doesn‘t find the courage to tell Guzmán about Marina‘s murderer. After a party, Guzmán has sex with Nadia at Rebeca‘s house. Samuel starts working for Rebeca‘s mum, who is actually a drug dealer. Cayetana‘s secret is threatend to be revealed. Nano is released from jail.
135"63 horas desaparecido""63 orë i humbur "Sílvia QuerJaime Vaca6 Shtator 2019 (2019-09-06)
Rebeca arranges a Halloween party at her house where she finds out Cayetana is the school cleaner's daughter. At the party, Nano threatens Rebeca to stop involving Samuel in her family‘s drug dealing business. While searching for Samuel, Nano sees Samuel making out with Carla. Samuel walks in on Lu making out with her brother.
146"66 horas desaparecido""66 orë i humbur"Sílvia QuerCarlos C. Tomé6 Shtator 2019 (2019-09-06)
Lu blackmails Nadia to fail her exam or she will tell her parents about the relationship. When Nadia tells Valerio, he tells her to not worry and rather blackmail her about the "Valerio thing". Lu suspects Samuel to have told Nadia. After the exam, Valerio then tells Nadia that he‘s in love with his sister, which disgusts her. In the future, Guzmán is interrogated about Samuel's disappearance. Carla warns Samuel he will be in the same state as Christian, if he gets further into the murder mystery.
157"84 horas desaparecido""84 orë i humbur"Dani de la OrdenAbril Zamora6 Shtator 2019 (2019-09-06)
Cayetana and Lu work together to start a fundraiser. Valerio films Nadia and Guzmán having sex in the boy‘s locker and sends it to Lu, who then sends it to the whole school. During the fundraiser, Lu finds out about Cayetana‘s secret and tells the whole party. Carla tries to warn Samuel about her father. The scene ends with Samuel running away on his bike from a speedy vehicle.
168"0 horas desaparecido""0 orë i humbur"Dani de la OrdenBreixo Corral6 Shtator 2019 (2019-09-06)
Lu and Valerio's father catches them in an explicit situation. It is revealed that Samuel did not disappear but was hiding in Guzmán‘s grandparents house to trap Carla into confessing about Marina‘s murderer. Polo gets arrested. Guzmán breaks his friendship with Ander for hiding the fact about Polo. Ander and Omar reconcile. After two weeks, Polo reappears to everyone‘s surprise.

Sezoni i 3-të (2020)Redakto

Nr.
gjithsej
Nr.
sezon
TitulliPërkthimiRegjiaSkenariData release transmetimit
171"Carla""Karla"Jorge TorregrossaDarío Madrona13 Mars 2020 (2020-03-13)
Carla takes back her testimony against Polo, dropping the charges, under pressure from her father threatening Samuel. Ander learns he has leukemia. Nadia meets new student Malik, a Muslim boy from Senegal, who charms her parents with his values. Lu's father cuts her off financially after coming clean about her situation with Valerio. In the present, Polo is found dead in the club with the students looking on. Carla takes a broken bottleneck and hides it in her purse.
182"Samuel y Guzmán""Samueli dhe Guzmáni"Jorge TorregrossaJaime Vaca13 Mars 2020 (2020-03-13)
Nadia and Lu compete for the same scholarship to Columbia University, and Nadia threatens to expose Lu's secret affair with Valerio, if she does not withdraw from the scholarship. However, they decide to compete fairly. Rebeca finds out about Ander's cancer diagnosis, and later Ander tells his mother and Omar. Samuel tries to get close with Carla, but is pushed away when Carla is scared of her father. A new student, Yeray, who used to attend the school returns. He is smitten by Carla, when she stood up for him to bullies before he left. Guzmán holds Polo hostage in his house, asking him to confess in court, but Samuel frees Polo when things go out of hand. Valerio goes to Rebeca's house to get more cocaine. Rebeca reveals her feelings for Samuel.
193"Cayetana y Valerio""Kajetana dhe Valerio"Dani de la OrdenAlmudena Ocaña13 Mars 2020 (2020-03-13)
The inspector gives Samuel a deal: plant a bug in Rebeca's house to gather evidence against her mother's drug business, in return for letting his brother return harm free. Samuel follows through. Polo continues to be harassed at school. Samuel and Guzmán start posting tweets as Polo from a fake account about Marina's murder. When Nadia's parents oppose her plans to study at Columbia, Malik supports her and says he will be studying there too. Yeray takes Carla out, and later invites her father to his IPO celebration party. Her father forces her to attend, in order to convince Yeray to invest in his company. Cayetana is revealed as one of the fake account users.
204"Lu""Lu"Dani de la OrdenCarlos C. Tomé13 Mars 2020 (2020-03-13)
When Nadia fails a report, Guzmán goes to her shop to convince her father to let her spend time studying. When her mother is arrested, Rebeca falls short on money, and considers selling drugs to help pay for school. Without money, Lu throws an opposite Valentine's Party. Malik kisses Omar, and they later hookup at Lu's party. Malik takes Nadia's family to dinner where Omar also comes, but Omar and his father fight about Ander, causing Omar to leave. Ander continues to struggle with chemo. Polo, Cayetana, and Valerio engage in a threesome. In the present, Lu tells the cops she knows who killed Polo.
215"Ander""Anderi"Jorge TorregrossaAlmudena Ocaña13 Mars 2020 (2020-03-13)
Rebeca realises someone planted a bug that sent her mother to jail, prompting Samuel to rush to cover up his steps. Rebeca and Valerio start selling drugs at the school. Carla and Yeray continue their relationship, but Carla, unhappy, resorts to drugs. Polo, Cayetana, and Valerio decide to go to London together. At a blackout party, Rebeca finds out Samuel placed the bug, and Nadia finds out Malik is gay and was using her as a beard for his own parents. In the present, Ander considers confessing, but is talked out of it by Omar.
226"Rebeca""Rebeka"Jorge TorregrossaCarlos C. Tomé and Andrés Seara13 Mars 2020 (2020-03-13)
Nadia wins the scholarship, but backs out when Malik gives her an engagement ring to please their parents. However, she is talked back into it by Lu; she decides to split the scholarship with Lu. Ander finds out about Omar's affair with Malik and breaks up with Omar, lying that he was cheating on him. Samuel tells Valerio to not sell her drugs when he sees Carla's state. Polo later breaks off their relationship when he finds out Valerio made money for their school fees by selling drugs. Yeray throws a pool party where Rebeca sells Carla drugs out of spite. Carla admits to Yeray that she takes drugs in order to cope with their arranged relationship; she later overdoses and collapses. At school, Polo fights with Valerio about giving Carla drugs, causing the principal to find their stash.
237"Nadia y Omar""Nadia dhe Omari"Dani de la OrdenJaime Vaca13 Mars 2020 (2020-03-13)
Valerio and Rebeca are expelled over their drugs, while Samuel and Guzmán are expelled when Polo's mother complains about bullying. Omar decides to go to New York with Nadia. Ander decides not to graduate. Rebeca's mother is released from jail, and Rebeca asks her to quit. Carla apologizes to Yeray about their relationship and they make amends. At graduation, Nadia and Lu refer to their friends being expelled and Polo's hand in Marina's death, causing their scholarships to be cancelled. Samuel finds out his deal with the police was a trap to find his brother's location. Yeray invests in the wineries, but makes Carla the owner. Polo convinces his mothers to go through with the scholarship and reveals to them that he indeed killed Marina. At the graduation party, Carla tries to make amends with Samuel, in time for Polo's arrival.
248"Polo""Polo"Dani de la OrdenDarío Madrona13 Mars 2020 (2020-03-13)
The interactions between Polo and the characters over the season play out. It is revealed the Lu killed Polo with the bottleneck by accident. All the characters cover for Lu, by touching the bottle to put their fingerprints on them. They get Polo's fingerprints, so it is deemed a suicide. Months later, Carla leaves the wineries to Valerio to take care of, so she can study abroad. Omar decides not to go to New York, reconciling with Ander. Samuel, Guzmán, Rebeca, Ander, and Omar return to Las Encinas for their final year. Cayetana accepts her family status and becomes the cleaning lady at the school.

PritjaRedakto

Përgjigje kritikeRedakto

Elite u prit me brohoritje kritike. Në faqen e internetit të përmbledhjes së Rotten Tomatoes, sezoni i parë ka një vlerësim 100% me 10 vlerësime. Konsensusi kritik i faqes në internet lexon, "Elite është shumë e tretshme, teknikisht trishtim i fortë për secilin me një kënaqësi fajtore."[17] Recensentë të tjerë gjithashtu i referohen shfaqjes si një kënaqësi fajtore. Natalie Winkelman nga The Daily Beast i dha sezonit të parë një përmbledhje pozitive, duke thënë se "me stilin Euro-të lezetshëm dhe karaktere bindëse, Elite është e trishtueshme, duke devijuar argëtim".[18] John Doyle nga The Globe dhe Mail gjithashtu komplimentoi sezonin e parë në përmbledhjen e tij, duke shtuar: "Elite nuk është një kryevepër, por është një nga ato kuriozitete të çuditshme të kënaqshme, të denjë".[19] Taylor Antrim i Vogue gjithashtu tha që ia vlen një orë e gjumë dhe "zbret si një gotë e ftohtë e verdejo".[20] Antrim shkroi se seriali është një shembull i Netflix "transmetimit të shfaqjeve televizive globale që huazojnë skllavërisht tropikët televizivë", duke thënë se "Nëse do të ishte një shfaqje CW, vështirë se do t'i jepja një pamje të dytë. Por, një shkollë paraprake spanjolle është terra incognita joshëse "në vlerësimin pozitiv.

Élite does indeed include countless teen show clichés, but it also relishes the opportunity to dig a bit deeper and twist them into more interesting shapes. It interrogates the very tropes it indulges by finding new gears in old plot engines. And with the addition of a smart flashback structure keeping its central murder mystery afloat, Darío Madrona and Carlos Montero's drama quickly proves addictive.

– Caroline Framke, Variety

Duke shkruar për Variety, Caroline Framke gjithashtu komenton përdorimin e serive të tropeve. Ajo vëren se duke u prezantuar në shfaqje si një kombinim i shumë dramave të tjera të adoleshencës, ajo ishte e shqetësuar që të merrte kaq shumë trope do ta bënte atë "një Frankenstein të tepruar të një shfaqjeje", por doli e kundërta kur e shikoi.[21]

Genevieve van Voorhis nga Bustle vëren se seriali mund të ndihet estetikisht më shumë si një tmerr sesa një dramë adoleshente pasi çifton "të shtëna të gjera të shkollës [që] janë pothuajse si Wes Anderson në koordinimin e tyre të ngjyrave dhe kënde të përsosura 90 shkallë" me muzikë eerie.[22]

Rotten Tomatoes, sezoni i dytë ka një vlerësim aprovimi prej 91% bazuar në 11 shqyrtime.[23]

Framke gjithashtu vë në dukje se Netflix në Shtetet e Bashkuara[b] automatikisht bën pjesë në shfaqje me një dublim anglisht, dhe sugjeron ndryshimin e zërit përsëri në spanjishten origjinale të tij Castilian për përvojën më të mirë.[21]

Rotten Tomatoes, sezoni i tretë ka një vlerësim miratimi prej 100% bazuar në 8 shqyrtime.[24]

Pritja në publikRedakto

Më 17 janar 2019, Netflix njoftoi se seriali (sezoni i parë) ishte transmetuar nga mbi 20 milionë llogari brenda muajit të parë të lëshimit.[25]

Pasi Netflix postoi në Instagram një imazh të personazheve homoseksualë Omar dhe Ander, ajo mori komente homofobike. Shërbimi i transmetimit iu përgjigj njërit me emoji ylber.[26][27]

MeritatRedakto

Viti Çmimi Kategoria Marrës Rezultati Ref.
2019 Premios Feroz Seriali më i mirë dramë Elite Kandidat/e [28]
GLAAD Media Awards Seriali i shquar i televizionit të skriptuar (Gjuha spanjolle) Elite Fitues/e [29]

ShënimeRedakto

 1. ^ Of the various works, Cable Girls and The Neighbor are the only Netflix originals. Lo más sencillo es complicarlo todo is a Mexican film that streams on Netflix; Money Heist is a Spanish television series from channel Antena 3 that was distributed on Netflix, with more seasons later produced by Netflix as an original; and Welcome to the Family is a Catalan series from channel TV3, its first season streams on Netflix.
 2. ^ Netflix in the United Kingdom automatically defaults to the original language with American English subtitles (Netflix does not produce British English subtitles).

ReferimeRedakto

 1. ^ "Personajes Élite. Reparto de actores". FormulaTV. Marrë më 10 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ van Voorhis, Genevieve (5 tetor 2018). "Will 'Elite' Return For A Season 2? The Netflix Teen Drama Is Marathon Worthy". Bustle. Marrë më 10 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Tartaglione, Nancy (13 korrik 2017). "Netflix Enrolls At 'Elite' Boarding School For Spanish YA Crime Drama". Deadline. Marrë më 6 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b de Pablos, Emiliano (18 tetor 2018). "'Elite' Gets Netflix Season 2 Order". Variety (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 5. ^ a b c "Netflix Orders 'Elite,' Its Second Original From Spain". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 11 janar 2020.
 6. ^ a b c Maeso, Gustavo (3 tetor 2018). ""Élite es una serie de este momento y de este país"". IGN España (në spanjishte evropiane). Marrë më 18 janar 2020.
 7. ^ "Elite Series Trailer: Welcome to Las Encinas". ComingSoon.net. 10 shtator 2018. Marrë më 6 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Netflix's New Teen Drama Is The 'Gossip Girl' Replacement You've Been Waiting For" (në anglisht). Marrë më 11 janar 2020.
 9. ^ Hopewell, John (29 gusht 2019). "'Elite' Renews for Season 3 as Creators, Cast Reveal Season 2 Details". Variety. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Jeunesse, Marilyn La. "Meet the Cast of "Elite," Netflix's Latest Prep School Thriller You're Going to Be Obsessed With". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 11. ^ "De estrella infantil a figura internacional: La trayectoria de Danna Paola". larepublica.pe (në spanjisht). 6 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
 12. ^ "The New Girl In 'Elite' Has Already Played The Love Interest Of One Of Her Costars". Bustle (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 13. ^ "This New 'Elite' Character Could Be Samuel's Closest Ally — Or His Worst Enemy". Bustle (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 14. ^ "The Guy Who Plays Lu's Bad Boy Stepbrother From 'Elite' Used To Be A Disney Star". Bustle (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 15. ^ a b Ferguson, LaToya (4 tetor 2019). "Netflix Renews the Addictive 'Elite' for a Third Season". IndieWire (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 16. ^ Nolan, Emma (2 tetor 2018). "Elite on Netflix location: Where is Elite filmed? Where is Elite set?". Express.co.uk (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 17. ^ "Elite: Season 1 (2018)". Rotten Tomatoes. Marrë më 6 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Winkelman, Natalie (10 tetor 2018). "Netflix's New Spanish Prep School Melodrama Is Trashy, Euro-Cool Fun". The Daily Beasy. Marrë më 6 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Doyle, John (7 tetor 2018). "Netflix's Elite: A Spanish teen drama, and murder mystery, with a blunt message". The Globe and Mail. Marrë më 6 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Antrim, Taylor. "Meet Your New Trashy Teen Soap Obsession". Vogue (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 21. ^ a b Framke, Caroline (23 tetor 2018). "Netflix's 'Elite' Subverts Teen Drama Tropes With Style". Variety (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.
 22. ^ "Everything To Know About Las Encinas From Netflix's 'Elite'". Bustle (në anglisht). Marrë më 11 janar 2020.
 23. ^ "Elite: Season 2 (2019)". Rotten Tomatoes. Marrë më 21 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Elite: Season 3 (2020)". Rotten Tomatoes. Marrë më 20 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Porter, Rick (17 janar 2019). "Netflix Reveals Viewership Numbers for 'You,' 'Sex Education' and More". The Hollywood Reporter. Marrë më 17 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "'Elite' Receives Homophobic Backlash, Netflix Responds with Rainbows". www.out.com (në anglisht). 15 tetor 2018. Marrë më 10 janar 2020.
 27. ^ Reilly, Kaitlin. "The Gay Relationship On "Elite" Has Netflix Sharing Rainbows". www.refinery29.com (në anglisht). Marrë më 18 janar 2020.
 28. ^ Prats, Marina (19 janar 2019). "La lista completa de ganadores de los Premios Feroz 2019". El Huffington Post (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019.
 29. ^ Ramos, Dino-Ray (4 maj 2019). "GLAAD Media Awards NYC Winners: 'Pose', 'Versace' And 'Boy Erased' Among Honorees". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 5 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto