Hape menynë kryesore

San Lorenzo de El Escorial

komunë në Spanjë


San Lorenzo de El Escorial është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Sierra de Guadarrama, të provincës Madrid, në Madrid. San Lorenzo de El Escorial ka 17889 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 56.4 km2.

San Lorenzo de El Escorial
Komunë
Stema_figuraFlag of San Lorenzo de El Escorial.svg
Vendndodhja
San Lorenzo de El Escorial is located in Spanjë
San Lorenzo de El Escorial
San Lorenzo de El Escorial

Koordinatat: 40°35′37″V 4°8′34″P / 40.59361°V 4.14278°P / 40.59361; -4.14278

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Madridit
Provinca Madrid
Qarku Sierra de Guadarrama
Kryetari i Bashkisë José Luis Fernández-Quejo del Pozo
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 56.4 km2
Lartësia 1032 m (m.n.d.)
Popullsia 17889 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 18th century
Vendasit Sanlorentinos / Gurriatos
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 28200
Koordinatat 40° 35′ 37″ Veri

4° 8′ 34″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sanlorenzodeelescorial.org

ReferencatRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto