Valentina Zenere

aktore, modele dhe këngëtare argjentinase

Valentina Zenere (lindur më 15 janar 1997) është një aktore, modele dhe këngëtare argjentinase e njohur për portretizimin e Ámbar Smith në serialet e Disney Channel Soy Luna dhe Juacas, si dhe për portretizimin e saj të Alai Inchaustit në telenovelën argjentinase Casi Ángeles. Që nga viti 2022, ajo luan Isadora Artiñán në serialin Netflix: Elite.

Valentina Zenere
Zenere në 2017
U lind në (1997-01-15) 15 janar 1997 (27 vjeç)
Profesioni
 • Aktore
 • modele
 • këngëtare
Vite aktiviteti2010–tani
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokali
Labeli

Jeta dhe karriera Redakto

Zenere filloi të punonte në televizion në reklama të ndryshme që në moshë të re, ndërkohë që ndoqi edhe shkollën e mesme, të cilën e mbaroi në vitin 2014.

Në vitin 2010, ajo u shtua në kastin kryesor të telenovelës së suksesshme Casi Ángeles, duke marrë rolin e Alai Inchausti. Më pas, ajo mori role të ndryshme të vogla në teatër dhe televizion. Më e dukshme ishte paraqitja e saj në një prodhim muzikor të Les Misérables. [1]

Në vitin 2016, Zenere mori vëmendjen ndërkombëtare kur u transmetua seriali origjinal i Disney Channel Soy Luna. Portretizimi i saj i antagonistit Ámbar Smith mori vlerësime kritike dhe publike. Ajo përsëriti rolin e saj si Ámbar në serialin brazilian të Disney Channel Juacas. [2] Ajo mban marrëdhënie të ngushta me shumë nga bashkë-yjet e saj, duke përfshirë Eugenia Suarez, [3] Michael Ronda, [4] Carolina Kopelioff, Gastón Vietto, Malena Ratner dhe Oriana Sabatini.

Në vitin 2019, Zenere protagonizoi videoklipin e Michael Ronda La Diva de la Escuela. [5]

Ajo u luajt si personazhi kryesor i sezonit të pestë të serialit të suksesshëm spanjoll të Netflix Cable Girls, i transmetuar në 2020. [6] Ajo u bë e famshme ndërkombëtare për portretizimin e saj të "Isadora" në shfaqjen e njohur të krimit të Netflix "Elite". [7]

Filmografia Redakto

Rolet e serialit
viti Titulli Roli Shënime
2010   Casi Ángeles Alai Inchausti Kastet kryesore (sezoni 4), 110 episode
2011   Los únicos Xhesika Servantes Të përsëritura (sezoni 1), 2 episode
2013–2014   Aliados Mara Ulloa Të përsëritura, 11 episode
2016–2018   Soy Luna Ámbar Smith Kastet kryesore, 220 episode
2019   Juacas Paraqitja e ftuar (sezoni 2), episodi "Quem É Esse Cara?"
2020   Vajzat kabllore Camila Salvador Kasti kryesor (sezoni 5.2); 3 episode
2021   Soy Luna: El último concierto Vetë / Ámbar Smith Speciale Disney+
2022 – sot   Elite Isadora Artinan Kastet kryesore (sezoni 5–tashmë); 16 episode
Rolet e filmave
viti Titulli Roli Shënime
TBA   Film pa titull për Rastin Nahir Galarza Nahir Galarza Roli kryesor, në prodhim

Video muzikore

 • "La Diva de la Escuela" (2019) - Michael Ronda
 • "Boa" (2021) - Carlos Ares
 • "Cero Coma" (2022) - Vetë
 • "Dale" (2023) - Vetë

Çmimet dhe nominimet Redakto

viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati
2016 Kids' Choice Awards México Favorite Villain Soy Luna Fitues/e
Kids' Choice Awards Colombia Fitues/e
Kids' Choice Awards Argentina Fitues/e
2017 Kids' Choice Awards Colombia Trendy Girl Herself Fitues/e
Kids' Choice Awards Argentina Favorite Villain Soy Luna Kandidat/e
Fans Awards[8] The Goddess Herself Kandidat/e
Best Fandom Zeneritas Kandidat/e
2018 Kids Choice Awards Argentina Favorite Couple (with Michael Ronda) Soy Luna Fitues/e[9]
2019 Kids Choice Awards México Favorite Villain Fitues/e[10]

Referime Redakto

 1. ^ "Valentina Zenere – Fantine – Les Mis 2013" – nëpërmjet www.youtube.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ámbar en Juacas y la nueva Planeteada! l Disney Planet News #77" – nëpërmjet www.youtube.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Dos gotas de agua: La China Suárez y Valentina Zenere paralizaron las redes". Caras (në spanjisht). 24 prill 2019. Marrë më 15 korrik 2021.
 4. ^ "Login • Instagram". www.instagram.com. {{cite web}}: Burimi përdor titull të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Michael Ronda – La Diva de la Escuela" – nëpërmjet www.youtube.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "VALENTINA ZENERE SE SUMA A LAS CHICAS DEL CABLE!". 21 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kanter, Jake (25 shkurt 2021). "Netflix Renews Spanish Drama 'Elite' For Season 5; Valentina Zenere & André Lamoglia Join Cast". Deadline (në anglisht). Marrë më 25 shkurt 2021.
 8. ^ "Todos los nominados a los Fans Awards 2017". Television.com.ar. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2022. Marrë më 23 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ de 2018, 25 de Agosto. "Los looks y la lista de ganadores de los Kids' Choice Awards Argentina 2018". infobae. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 10. ^ "KCA México 2019: ¡Ellos son los nominados finalistas! - TrendyByNick". Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2020. Marrë më 27 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)