Äänekoski

qytet në Finlandë

Äänekoski (finlandisht: [Äänekosken kaupunki] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Äänekoski
Äänekosken kaupunki
Qytet
Komuna dhe biblioteka e Äänekoski
Komuna dhe biblioteka e Äänekoski
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej19.879 [1]
Faqja zyrtarewww.aanekoski.fi

ReferimeRedakto

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në anglisht). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 13 dhjetor 2015.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në anglisht). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Äänekoski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale