Papa Çelestini II (Guido l. 1100-1105 afërsisht, Città di Castello - v. 8 mars, Roma 1144) ishte papa i 165 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 26 shtator 1143 dhe deri më 8 mars 1144. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti II, ndërsa pasardhësi papa Luçio II.

Papa Çelestini II
papa i 165 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 26 shtator 1143
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 3 tetor 1143
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 8 mars 1144
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Inoçenti II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Luçio II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Guido
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Città di Castello, 1100-1105 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma 1144, 8 mars
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Çelestini II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti II
Papë
26 shtator 11438 mars 1144
Pasardhësi 
papa Luçio II