Çorovodë, e shkruar edhe si Çorovoda është një qytet dhe një ish-komunë në Qarkun e Beratit, Shqipëri. Në reformën e qeverisjes lokale të vitit 2015 u bë nënndarje dhe selia e komunës Skrapar. [1] Popullsia në regjistrimin e vitit 2011 ishte 4.051. Emri i qytetit rrjedh nga gjuhët sllave dhe ka kuptimin "ujë i zi". Ishte selia e ish Qarkut Skrapar. Çorovoda është një qytet në Shqipëri.

Lumi Osumi kalon nëpër qytet. Në rrjedhën e sipërme formon kanione dhe shpella, të cilat janë më të lartat dhe më të gjatat në Shqipëri [citim i nevojshëm]. Lumi ofron mundësi për kayaking dhe sporte të tjera ujore.

Çorovoda
Çorovoda
Çorovoda is located in Shqipëria
Çorovoda
Çorovoda
Çorovoda (Shqipëria)
40°30′16″V 20°13′42″L / 40.5044347°V 20.2282763°L / 40.5044347; 20.2282763Koordinatat: 40°30′16″V 20°13′42″L / 40.5044347°V 20.2282763°L / 40.5044347; 20.2282763
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Skraparit
Targat e automjeteve SK
Sipërfaqja 775 km²
Popullsia 8 400 banorë
Kodi postar 5401-5402 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 312
Aeroporti Nënë Tereza 180 km nga Çorovoda
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Adriatik Mema
Partia udhëheqëse Partia Socialiste (PS)
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


HistoriaRedakto

Lumi i Çorovodës më të vogël rrjedh edhe nëpër qytet dhe gojët në lumin Osum. Pesë km në verilindje të Çorovodës formoi Kanionin e Gradecit. Në një nga shkëmbinjtë e saj gjendet gropa më e madhe e Shqipërisë me emrin "Pirogosh". Thuhet se dy mbretër, Piro dhe Goshi, e quajtën atë. Gjithashtu vini re është ura guri i Kasabashit të epokës osmane mbi lumin Çorovoda. Disa arkeologë besojnë se Çorovodë mund të jetë qyteti më i vjetër në Shqipëri . Ata kanë gjetur rrënojat e disa kishave dhe një kështjellë të varrosur në Prishtë që mund të jetë më e lashtë sesa Kalaja e Beratit.

Lufta e dytë botëroreRedakto

Skrapari është çliruar më 5 shtator 1942. Është rrethi i parë i çliruar në Shqipëri.

GjeografiaRedakto

Ndodhet në lartësinë 270 metra mbi nivelin e detit në sheshin e pazarit, deri në 1880 metra, qe e arrin me malin e Tomorrit dhe ka klimë malore.

DemografiaRedakto

Numri i banorëve shkon në 8,400.

EkonomiaRedakto

Ekonomia mbështetet kryesisht në sektorin e bujqësisë dhe blegtorisë, në prodhimin e rakisë dhe verës, në vreshtat dhe në nxjerrjen e pllakave të gurit.

KulturaRedakto

  • Kalaja e Skraparit
  • Kalaja e Prishtës
  • Ura e Sharovës
  • Peshkopata e Hasan Seitajt
  • Teqeja e Backës
  • Gjurma e kalit të Abas Aliut
  • Vrima e nuses (prane gjurmës së Abas Aliut ne Zogas)

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë

Shiko dhe këtëRedakto

  Commons: Çorovodë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale