Özdemir Sabancı (15 maj 1941 – 9 janar 1996) ishte biznesmen turk.

BiografiaRedakto

Ai lindi në Adanë, Turqi. Pasi mbaroi shkollën e mesme në Tarsus American CollegeTarsus, provincën Mersin, ai mori bachelor në inxhinieri kimike nga Instituti i Shkencave dhe Teknologjisë i Universitetit të Mançesterit (UMIST), Mbretëria e Bashkuar Më vonë, ai mori një diplomë master në të njëjtën disiplinë në Zvicër.

U kthye në Turqi, ai punoi në Holdingun Sabancı dhe së shpejti themeloi dhe zhvilloi më tej prodhuesin e fibrave sintetike Sasa, një nga kompanitë më të mëdha industriale të grupit. Nën udhëheqjen e tij, Holdingu Sabancı hyri në sektorin e automobilave. Ai krijoi disa projekte të ndërmarrjeve të përbashkëta me kompani të mëdha japoneze, përfshirë prodhimin e trajnerëve dhe kamionëve Mitsubishi, pajisjet e ndërtimit të Komatsu, kamionët për ngarkesa. Në vitin 1990, ai hapi rrugën për të prodhuar makina Toyota në Turqi, si pasojë e partneritetit më të madh turko-japonez.

Özdemir Sabancı u qëllua për vdekje më 9 janar 1996 në zyrën e tij në Kullat Sabancı në Levent, Stamboll, së bashku me menaxherin e përgjithshëm të ToyotaSA dhe një sekretar nga atentatorët e punësuar nga grupi i majtë i armatosur DHKP-C. Atyre iu ishte dhënë hyrje në ndërtesë nga Fehriye Erdal, një anëtare femër e DHKP-C, e cila ishte një punonjëse në atë kohë. Informacioni i publikuar së fundmi ka sugjeruar që vrasja e vrasësit të Özdemir Sabancı, Mustafa Duyar ishte planifikuar nga gjenerali në pension Veli Küçük, i cili u arrestua në hetimin e Ergenekon.[1][2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Sabancı'nın katilini bize devlet öldürttü". Vatan (në turqisht). 2008-09-02. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2008. Marrë më 2008-09-02.
  2. ^ "İşte Sabancı katilinin infaz görünütüleri". Fox (në turqisht). Vatan. 2008-09-02. Arkivuar nga origjinali (Flash Video) më 11 korrik 2011. Marrë më 2008-09-02.