Veli Küçük (lindi më 9 maj 1944[1]) është një ish-gjeneral turk. Ai mendohet se është themuelues i krahut JİTEMXhandarmërisë Turke, dhe u akuzua nga qeveria turke se ishte kreu i organizatës Ergenekon, bazuar në dëshminë e Tuncay Güney.[1][2] Ai u arrestua në janar 2008,[3]

Küçük thuhet se ka lidhje të ngushta me Alparslan Arslan, gjuajtës në të shtënat në këshillin e shtetit turk më 2006.[4]

Gjatë gjyqeve për Ergenekon, të dy Muzaffer Tekin dhe Oktay Yıldırım puthnin dorën e Küçük në gjyq, si një shenjë tradicionale respekti.[5]

Më 5 gusht 2013, u dënua me dy burgime të njëpasnjëshme.[6]

Küçük thuhet se është personi i fundit që ka folur me Abdullah Çatlı para vdekjes së tij në aksidentin automobilistik më 1996Susurluk, dhe se ka komunikuar gjerësisht me Çatlı, Drej Ali dhe Sami Hoştan.[7]

Raste të ngjajshmeRedakto

Sipas disa pretendimeve dhe ngjashmërive, personazhi në serialin turk Lugina e Ujqërve Kurthi İskender Büyük përfaqëson Veli Küçük.

ReferencatRedakto