Fehriye Erdal (lindi më 25 shkurt 1977) është një aktiviste politike turke. Ajo ishte një nga tre anëtarët e DHKP-C që dyshohet se ishte përfshirë në vrasjen e një biznesmeni turk, Özdemir Sabancı dhe dy prej punonjësve të tij më 9 janar 1996 në Stamboll, Turqi. Megjithatë, në vitin 2008, ajo u lirua nga kjo akuzë. Në vitin 2017 ajo ishte shpallur fajtore për përfshirje në të njëjtat vrasje në Turqi nga një gjykatë belge.[1]

Në vitin 1999, ajo u kap në Belgjikë.[2] Në kohën e arrestimit, ajo mbante një pasaportë të rreme nën emrin Nese Yildirim. Zyrtarët belgë ishin në gjendje ta identifikonin atë vetëm pasi të merreshin gjurmët e gishtave.

Në vitin 2006, disa orë para shpalljes së dënimit të saj dhe pavarësisht se ishte nën mbikëqyrjen 24-orëshe të shërbimit sekret belg, ajo arriti të ikte.[3] Ajo ishte dënuar me një burg katër vjeçar në Belgjikë për krimet që kishte kryer në atë vend.[4] Ajo më vonë do t'i dorëzohej Turqisë në mënyrë që të gjykohej për përfshirjen e saj në aktivitete terroriste brenda kufijve të Republikës Turke.

Pas arratisjes së saj, Interpoli lëshoi ​​një buletin të kuq për Fehriye Erdal duke dërguar një mesazh në 186 vendet e saj anëtare se ajo do të kapet dhe kthehet në Belgjikë.[5] Edhe pse ka pasur raporte që ajo është parë në Qipro dhe Jordani, nuk kishte asnjë informacion të fortë për vendndodhjen e saj.

Në vitin 2008, gjykata e apelit belge liroi Fehriye Erdal për të gjitha akuzat kundër saj. Gjykata vendosi se nuk ka prova që lidhin Erdal me aktivitete terroriste.[6] Në vitin 2011, hetuesit belgë pretenduan se ata nuk po kërkonin më aktivisht Erdal, i cili ishte ende në listën e Interpolit, dhe ata besuan se ajo mund të vdiste.[7][1]

ReferimeRedakto

  1. ^ a b News, Flanders (20 shkurt 2017). "15 years for Fehriye Erdal". vrtnws.be. Marrë më 12 shtator 2019. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ministers survive criticism over militant's escape". Expat Guide to Belgium | Expatica. 7 mars 2006. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2019. Marrë më 24 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Güven Özalp (3 mars 2006). "'Erdal'ı yakalayan ülke iade edebilir" [Erdal u kap, mund të kthehet në vend] (në turqisht). Milliyet.
  4. ^ Turkish police blame Erdal escape on negligence NTV-MSNBC
  5. ^ Interpol issues red bulletin for Erdal, Hürriyet
  6. ^ De Wit, John (8 shkurt 2008). "Antwerps Hof: "Belgische DHKP-C is geen terreurgroep, zelfs geen bende"". GVA.be (në holandisht). Mediahuis N.V. Marrë më 23 nëntor 2015.
  7. ^ "Fehriye Erdal is wellicht dood". HLN.be (në holandisht). De Persgroep Digital. 26 shkurt 2011. Marrë më 23 nëntor 2015.