.al

.al është prapashtesa e faqeve të internetit dhe paraqet domeinin zyrtar të nivelit të parë të Shqipërisë. Ajo administrohet nga AKEP. Pas ndryshimeve te kryera nga AKEP mbi rregulloren e administrimit të emrave në zonën .al, është mundësuar regjistrimi i domain-eve nga të gjithë shqiptarët në mbarë botën. Vlera e regjistrimit fillestar është përcaktuar 200 ALL (20 USD) për 2 vjet. Po aq është dhe vlera e rinovimit. Modifikimet teknike apo ndryshimet e kontakteve janë falas.

.al
Paraqitur 1992
Tipi TLD Domain zyrtar shtetëror
Gjëndja Aktiv
Regjistri Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP)
Organizata sponsor Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP)
Synimi Entitete të lidhura me
Përdorimi aktual Përdoret në Shqipëri
Kufizimi i regjistrimit Çdokush mund të regjistrojë një domain .al. Disa kufizime aplikohen për domainet e nivelit të dytë ku kërkohet që regjistruesi të jetë individ me shtetësi apo nënshtetësi Shqipëtare, duke përfshirë edhe bizneset të regjistruara në Shqipëri

struktura= Regjistrimet janë të mundura për të gjitha nivelet

Dokumentet {{{dokumentet}}}
Mosmarrëveshje politike Mosmarrëveshjet duhen të jenë me atë që regjistron vetëm; NIC mohon përgjegjësin
Vëndi i rrjetit [1]

Niveli i dytë Redakto

Aktualisht mund të bëhet regjistrimi i adresave të nivelit të dytë sipas nën-domein më poshtë:

  • .COM.AL - Për ISP, kompanitë, organizmat tregëtare, persona fizike dhe juridike.
  • .GOV.AL - Për Institucionet Shtetërore.
  • .EDU.AL - Për Institucionet Arsimore dhe Kërkimore Shkencore
  • .ORG.AL - Për Organizatat jo Qeveritare
  • .MIL.AL - Për Institucionet Ushtarake Militare
  • .NET.AL - Për ISP Rajonale e më të mëdha dhe për Rrjete të organizmave që perfshijnë

disa qytete apo të gjithë vendin.

Lidhje të jashtme Redakto
Domeni internacional i shteteve
Aktive:  .ac  .ad  .ae  .af  .ag  .ai  .al  .am  .an  .ao  .aq  .ar  .as  .at  .au  .aw  .ax  .az  .ba  .bb  .bd  .be  .bf  .bg  .bh  .bi  .bj  .bm  .bn  .bo  .br  .bs  .bt  .bw  .by  .bz  .ca  .cc  .cd  .cf  .cg  .ch  .ci  .ck  .cl  .cm  .cn  .co  .cr  .cu  .cv  .cx  .cy  .cz  .de  .dj  .dk  .dm  .do  .dz  .ec  .ee  .eg  .er  .es  .et  .eu  .fi  .fj  .fk  .fm  .fo  .fr  .ga  .gd  .ge  .gf  .gg  .gh  .gi  .gl  .gm  .gn  .gp  .gq  .gr  .gs  .gt  .gu  .gw  .gy  .hk  .hm  .hn  .hr  .ht  .hu  .id  .ie  .il  .im  .in  .io  .iq  .ir  .is  .it  .je  .jm  .jo  .jp  .ke  .kg  .kh  .ki  .km  .kn  .kp  .kr  .kw  .ky  .kz  .la  .lb  .lc  .li  .lk  .lr  .ls  .lt  .lu  .lv  .ly  .ma  .mc  .me  .md  .mg  .mh  .mk  .ml  .mm  .mn  .mo  .mp  .mq  .mr  .ms  .mt  .mu  .mv  .mw  .mx  .my  .mz  .na  .nc  .ne  .nf  .ng  .ni  .nl  .no  .np  .nr  .nu  .nz  .om  .pa  .pe  .pf  .pg  .ph  .pk  .pl  .pm  .pn  .pr  .ps  .pt  .pw  .py  .qa  .re  .ro  .rs  .ru  .rw  .sa  .sb  .sc  .sd  .se  .sg  .sh  .si  .sk  .sl  .sm  .sn  .sr  .st  .sv  .sy  .sz  .tc  .td  .tf  .tg  .th  .tj  .tk  .tl  .tm  .tn  .to  .tr  .tt  .tv  .tw  .tz  .ua  .ug  .uk  .us  .uy  .uz  .va  .vc  .ve  .vg  .vi  .vn  .vu  .wf  .ws  .ye  .yt  .za  .zm  .zw

Të rezervuara:  .ax  .cs  .eh  .kp       Të papërdorura:  .bv  .gb  .iq  .sj  .so  .um       Të reja:  .eu  .tl  .tp       Jashtë përdorimit: .bu   .cs   .dd   .zr  .yu

Shiko dhe: TDL të përgjithshme