Papa Adriani VI (Adriaan Florenszoon Boeyens d'Edel l. 2 mars 1459, Utrecht - v. 14 shtator 1523, Roma) ishte papa i 218 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 9 janar 1522 dhe deri më 14 shtator 1523. Paraardhës i tij ishte papa Leoni X, ndërsa pasardhësi papa Klementi VII.

Papa Adriani VI
Adriano VI
papa i 218 i Kishës Katolike
C o a Adriano VI.svg
Zgjedhja 9 janar 1522
Shugurimi peshkopal 31 gusht 1522
Fundi papatit 14 shtator 1523
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Leoni X
Pasardhësi papa Klementi VII
Emri Adriaan Florenszoon Boeyens d'Edel
Lindja Utrecht, 2 mars 1459
Vdekja Roma, 14 shtator 1523
Varrimi Santa Maria dell'Anima

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni X
Papë
9 janar 152214 shtator 1523
Pasardhësi 
papa Klementi VII