Aesculus
-
Aesculus hippocastanum
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Sapindales
Familja: Sapindaceae
Grupi: Aesculus
Antarët

Aesculus arguta
Aesculus californica
Aesculus chinensis:
Aesculus flava
Aesculus glabra
Aesculus hippocastanum
Aesculus indica
Aesculus neglecta
Aesculus parviflora
Aesculus pavia
Aesculus sylvatica
Aesculus turbinata
Aesculus wilsonii


Lista e antarëve

Redakto
 • Aesculus arguta:në Teksasë (ShBA)
 • Aesculus californica: në Karliforni (ShBA)
 • Aesculus chinensis:
 • Aesculus flava (A. octandra)
 • Aesculus glabra
 • Aesculus hippocastanum
  : Gështenja e egër - gështenjë kali (Bërzhestë), kështenjë e egër (Peshkopi, Kurvelesh), kshtejë e egër (Vuthaj)
 • Aesculus indica
 • Aesculus neglecta
 • Aesculus parviflora
 • Aesculus pavia
 • Aesculus sylvatica
 • Aesculus turbinata
 • Aesculus wilsonii

Shiko dhe këtë

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

  Commons: Sapindaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale