Papa Agatoni ( l. 575?, Palermo - v. 10 janar 681, Roma) ishte papa i 79 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 10 janar 681. Paraardhës i tij ishte papa Doni, ndërsa pasardhësi papa Leoni II.

Papa Agatoni
Agatho.png
papa i 79 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 27 qershor 678
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 janar 681
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Doni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Palermo, 575?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 10 janar 681
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Doni
Papë
10 janar 681
Pasardhësi 
papa Leoni II