Akron, Ohio (City of Akron) është një qytet në qarkun Summitshtetit federal Ohio, SHBA. Në Akron, Ohio jetojnë 199110 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1239.3 banor/km2 (3209.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 161.54 km2 (62.37 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 306 m (1004 ft).

Akron, Ohio
City of Akron
qytet
AkronOhioSky.jpg
Popullsia
 • Gjithsej199.110
Faqja zyrtareci.akron.oh.us

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Akron, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale