Albarracín

komunë në Spanjë


Albarracín është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Sierra de Albarracín, të provincës Teruel, në Aragon. Albarracín ka 1110 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 452.72 km2.

Albarracín
Komunë
noform
Albarracín, in a meander of the Guadalaviar River, viewed from Torre del Andador.
Flamuri_figura
Vendndodhja
Albarracín is located in Spanjë
Albarracín
Albarracín

Koordinatat: 40°24′30″V 1°26′22″P / 40.40833°V 1.43944°P / 40.40833; -1.43944

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Aragon
Provinca Teruel
Qarku Sierra de Albarracín
Kryetari i Bashkisë Francisco Martí Soriano (2007)
Partia PAR
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 452.72 km2
Lartësia 1182 m (m.n.d.)
Popullsia 1110 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Albarracinense, -a
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 44100
Prefiksi 978
Koordinatat 40° 24′ 30″ Veri

1° 26′ 22″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.albarracin.org

DemografiaRedakto

Vitet 1857 1887 1900 1910 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1981 1991 2001 2006
Popullsia 1,883 1,953 1,897 1,689 1,688 1,576 1,582 1,467 1,376 1,187 1,068 1,164 1,050 1,076

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto