Papa Aleksandri III (Rolando Bandinelli l. 1100 afërsisht, Siena - v. 30 gusht 1181, Civita Castellana) ishte papa i 170 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 shtator 1159 dhe deri më 30 gusht 1181. Paraardhës i tij ishte papa Adriani IV, ndërsa pasardhësi papa Luçio III.

Papa Aleksandri III
B-Alexander III1.jpg
papa i 170 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 7 shtator 1159
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 20 shtator 1159
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 30 gusht 1181
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Adriani IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Luçio III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Rolando Bandinelli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Siena, 1100 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Civita Castellana, 30 gusht 1181
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Aleksandri III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani IV
Papë
7 shtator 115930 gusht 1181
Pasardhësi 
papa Luçio III