Algaida është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Majorca, të provincës Ishujt Balearik, në Ishujt Balearik. Algaida ka 5050 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 89.78 km2.

Algaida
Qytet
Vendndodhja
Algaida is located in Spanjë
Algaida
Algaida

Koordinatat: 39°33′V 2°52′L / 39.550°V 2.867°L / 39.550; 2.867

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Balearik
Provinca Ishujt Balearik
Qarku Majorca
Kryetari i Bashkisë Francesc Miralles Mascaró
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 89.78 km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 7210

GjeografiaRedakto

Komuna e Algaida ndodhet në jug-lindje të ishullit të Majorkës, 22 km përgjatë autostradës kryesore nga PalmaManacor. Komuna përfshin gjashtë male të vogla, më të lartë dhe më të famshme të të cilave është Puig de Randa në 543 m. Reshjet mund të ndodhë gjatë gjithë vitit. Muajt më i thatë është Korriku me një reshje mesatare prej 12.5 l/m². Reshjet më të mëdha kanë ndodhur në një periudhë të vetme 24-orëshe më 17 shtator 1943 në 97 l / m².

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Algaida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale