Ali Demi (Filati, 28 janar 1918 - Vlorë, 20 dhjetor 1943) ka qenë veprimtar i Lëvizjes Nacional-Çlirimtare gjatë rezistencës shqiptare dhe anëtar i njësitit gueril të Tiranës. U shpall nga regjimi komunist "Hero i Popullit", një lagje në Tiranë u emërtua në nder të tij.

Ali Demi
U lind në
Ali Ahmet Demi

18 janar 1918
Vdiq19 dhjetor 1943 (25 vjet)
Shkaku i vdekjesU vra nga Balli Kombëtar
Vendi i prehjesVarrezat e Dëshmorëve të Kombit
Partia politikePKSH
Kundërshtari/ëtPFSH, Balli Kombëtar
FamiljaFamilja Demi
Çmimet Hero i Popullit
Karriera ushtarake
Në aleancë meLANÇ
Shërbimi/degaÇermenika Battalion
Vite shërbimi1943
GradaKomisar

Biografia

Redakto

Ai ka lindur në Filiates të Çamërisë. Ndoqi shkollën në Gjirokastër dhe në Tiranë.[1] Më vonë Ali Demi studioi në Lyceum, në Tiranë, Shqipëri dhe në vitin 1939 mori pjesë në demonstratat antifashiste. Ai ishte gjithashtu një nga themeluesit e Partisë Komuniste të Shqipërisë. Ai u dënua me vdekje nga forcat italiane, por arriti të arratisej dhe u bashkua me forcat partizane. Në vitin 1943 vritet në një betejë kundër forcave gjermane në fshatin Kaninë, afër Vlorës.[2][3]

Në maj të vitit 1944, Ushtria Popullore Çlirimtare Greke formoi dhe emëroi për nder të tij një njësi të përzier greke dhe çame, Batallioni IV "Ali Demi" i regjimentit të 15-të.[4]

Rruga Ali Demi dhe Ali Demi (lagje) në Tiranë, janë emëruar me emrin e tij.

Referime

Redakto
  1. ^ Elsie, Robert (2013). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). I.B.Tauris. fq. 101. ISBN 9781780764313.
  2. ^ Zane, Hyqmet. "Ali Demi, i vetmi Hero i Popullit i Çamërisë". sot.com.al. Marrë më 2022-01-21.
  3. ^ Rama, Luan. "Ali Demi, muajt e fundit të jetës së një heroi (FOTO)". www.gazeta-shqip.com. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2022. Marrë më 2022-01-21.
  4. ^ "...në maj të vitit 1944, një batalion i përzier i minoritetit çam që u formua në kuadër të njësive luftarake të ELAS-it nën komandën e regjimentit të 15-të në fshatin Kastanjë, u quajt “Ali Demi” dhe përbëhej në kohën e formimit të tij 460 vetë. .." Kretsi, Georgia: Verfolgung und Gedächtnis in Albanien: Eine Analyse postsozialistischer Erinnerungsstrategien, ISBN 3-447-05544-8