Hape menynë kryesore

Ali Demi (Filati, 28 janar 1918 - Vlorë, 20 dhjetor 1943) ka qenë veprimtar i Lëvizjes Nacional-Çlirimtare gjatë rezistencës shqiptare dhe anëtar i njësitit gueril të Tiranës. U shpall nga regjimi komunist "Hero i Popullit", një lagje në Tiranë u emërtua në nder të tij.

BiografiaRedakto

U lind më 1918 në Filat të Çamërisë në shtetin grek. Ndoqi shkollën në Gjirokastër dhe në Tiranë.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ Elsie, Robert (2013). A Biographical Dictionary of Albanian History. I.B.Tauris. f. 101.  9781780764313. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.