Amapá është një shtet që gjendet në rajonin VeriorBrazilit. Kufizohet në veri nga Guajana Franceze, në jug dhe perëndim nga shteti Pará, në lindje nga Oqeani Atlantik.

Amapá
Shtet
Stema_figuraBandeira do Amapá.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Rajoni Verior
Kryeqyteti Macapá
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 142,814.585 km2
Popullsia 668,689 banorë
Dendësia 4.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 68900-000 deri 68999-000
PBB 5,260,000,000
PBB/frymë 8,543
IZHNJ 0.780 mesatar mesatar

GjeografiaRedakto

Amapá është i vendosur në grykën e lumit Amazona dhe është i mbuluar kryesisht nga pyjet e shiut. Ka disa kodra të larta që përfaqësojnë pjesën e malësisë lindore të Guajanës.

EkonomiaRedakto

Shteti është një prodhues dhe eksportues i madh,i manganit, hekuri, boksiteve dhe mineraleve të tjera.

HistoriaRedakto

Portugezët e pushtuan rajonin, duke i dhënë emrin "Costa del Cabo Norte." Pas përpjekjeve të pasuksesshme nga britanike dhe holandeze për ta pushttuar në shekullin e shtatëmbëdhjetë territori u morr nga Franca. Traktati i Utrehtit në vitin 1713 caktoi kufirin mes Brazilit dhe Guajanës Franceze, duke ia caktuar Amapán Portugalisë. Dispozitat e Traktatit nuk u pranua nga francezët, për shkak të zbulimit të arit dhe shfrytëzimit të gomës në këtë rajon.

Më 1 maj 1900 Komisioni Arbitrar i Gjenevës riafirmoi sovranitetin e Brazilit, që përfshinte edhe rajonin Araguari në shtetin Pará. Më pas në vitin 1944 Araguari u kthye në territorit federal me emrin Amapá. Zbulimi i rezervave të magnezit në Serra do Navio (1945) revolucionarizuan ekonominë lokale. Më 5 tetor 1988 u bë shtet federal.

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 1°23′V 51°49′P / 1.383°V 51.817°P / 1.383; -51.817