Ana Caraiani (e lindur në vitin 1985) [1] është një matematikane rumuno-amerikane, e cili është një bashkëpunëtore dhe lexuese eUniversitetit të Shoqërisë Mbretërore në Imperial College London . Interesat e saj kërkimore përfshijnë teorinë algjebrike të numrave dhe programin Langlands .

Ana Caraiani
U lind në1985 (age 37–38)
Bucharest, Romania
Shkollimi
Çmimet
Karriera shkencore
FushatMathematics
Institucionet
Këshilltarët e doktoraturësRichard Taylor
Këshilltarë të tjerë akademikAndrew Wiles

Arsimi Redakto

Ajo lindi në Bukuresht [2] dhe studioi në Mihai Viteazul National College (Bucharest) [ro] Në 2001, Caraiani u bë konkurrentia e parë femër Rumune në 25 vjet në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës, ku ajo fitoi një medalje argjendi. Në dy vitet në vijim, ajo fitoi dy medalje të arta. [3] [1]

Pas mbarimit të shkollës së mesme në 2003, ajo vazhdoi studimet në Shtetet e Bashkuara. [4] Si studente universitare në Universitetin Princeton, Caraiani ishte dy herë Putnam Fellow (konkurrentia e vetme femër në konkursin matematikor William Lowell Putnam për të fituar më shumë se një herë) dhe fituese e Çmimit Elizabeth Lowell Putnam. [3] [5] Caraiani u diplomua për summa cum laude ne Princeton në 2007, me një tezë universitare mbi përfaqësimet Galois të mbikëqyrura nga Andrew Wiles .

Caraiani bëri studimet pasuniversitare në Universitetin e Harvardit nën mbikëqyrjen e studentit të Wiles Richard Taylor, duke fituar Ph.D. në 2012 me një disertacion në lidhje me pajtueshmërinë lokale-globale në korrespondencën Langlands . [3]

Karriera Redakto

Pasi kaloi një vit si Instruktore LE Dickson në Universitetin e Çikagos, ajo u kthye në Princeton dhe Institutin për Studime të Avancuara si Instruktore e Veblen dhe Anëtare e Doktoratës NSF. Në vitin 2016, ajo u zhvendos në Qendrën për Matematikë Hausdorff si një bashkëpunëtore e re në Bonn. Ajo u zhvendos në Imperial College në Londër në vitin 2017 si një Studiuese dhe Ligjëruese e Lartë e Universitetit të Shoqërisë Mbretërore. [3] Në 2019, ajo u bë një Studiuese dhe Lexuese e Universitetit të Shoqërisë Mbretërore në Imperial College London.

Njohja Redakto

Në vitin 2007, Shoqata për Gratë në Matematikë i dha Caraiani Çmimin e tyre Alice T. Schafer . [3] [5] Në vitin 2018, ajo ishte një nga fitueset e Çmimit Whitehead të Shoqërisë Matematike të Londrës .

Ajo u zgjodh si Anëtare e Shoqatës Amerikane të Matematikës në Klasën 2020, për "kontribute në gjeometrinë aritmetike dhe teorinë e numrave, në veçanti   - programi adik Langlands ". Ajo është një nga fitueset e vitit 2020 të Çmimit EMS .

Referime Redakto

 

Linqe te jashtme Redakto

  1. ^ a b Rimer, Sara (10 tetor 2008). "Math Skills Suffer in U.S., Study Finds". Marrë më 6 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "50 Top Women in STEM". thebestschools.org (në anglisht). 29 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2021. Marrë më 6 janar 2021.
  3. ^ a b c d e "Ana Caraiani" (PDF). Ana Caraiani. Marrë më 21 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ana: matematica pură" (në rumanisht). 31 maj 2004. Marrë më 6 janar 2021.
  5. ^ a b Seventeenth Annual Alice T. Schafer Prize Arkivuar 2 dhjetor 2016 tek Wayback Machine, Association for Women in Mathematics, retrieved 2014-12-30.