Andi Lila (lindur më 12 shkurt 1986) është një futbollist shqiptar që luan me skuadrën italiane Parma në Seria A

Andi Lila
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAndi Lila
Datëlindja (1986-02-12) 12 shkurt 1986 (38 vjeç)
VendlindjaKavajë, Shqipëri
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor Mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Parma
Numri3
Karriera me të rinjtë
2000–2003Besa Kavajë
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2006Besa Kavajë72(1)
2006–2007Iraklis FC3(0)
2007–2008Besa Kavajë29(0)
2008–2011KF Tirana78(11)
2011–2015PAS Giannina90(5)
2015–Parma1(0)
Karriera ndërkombëtare
2002–2003Shqipëria U–179(0)
2003–2005Shqipëria U–194(0)
2006–2007Shqipëria U–219(0)
2007–Shqipëria53(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 8 mars 2014
‡ National team caps and goals correct as of 5 mars 2014

dhe me kombëtaren shqiptare

Karriera Redakto

KS Besa Redakto

Lila filloi karrierën e tij me klubin e lindjes, KS Besa. Ai bëri debutimin e tij me klubin në sezonin 2002–03 në Kategorinë Superiore më 14 dhjetor 2002 në një ndeshje jashtë fushe kundër KS Teutës. Lila hyri në pjesën e dytë duke zëvëndësuar Ervin Bardhin. Gjithsesi kjo nuk ishte një ndeshje e mirë për tu kujtur për talentin Lila pasi skuadra e tij u mund me rezultatin 5–0.

Iraklis Redakto

Që kur bëri debutimin e tij në vitin 2002, ai filloi ti impresionojë më shumë njerëzit me performancat e tij në krahun e djathtë të mbrojtjes. Kjo gjë solli transferimin e tij te klubi grek Iraklis FC në janar 2007, duke iu bashkuar shqiptarëve Enea Koliqi, Elvis Kaja dhe Indrit Fortuzi të cilët ishin pjestarë të skuadrës në atë kohë. Ai u largua nga Greqia pas vetëm 6 muajsh duke luajtur vetëm 3 ndeshje, ai u rikthye te KS Besa.

Rikthimi te Besa Redakto

Pas rikthimit te klubi Kavajas, Lila u bë kapiten i skuadrës. Gjatë sezonit 2006–07, ai luajti 26 ndeshje duke mos e gjetur dot rrugën e rrjetës. Ai me Besën luajtën në Superkupën e Shqipërisë më 23 gusht 2007 kundër Tiranës ku Besa u mund me rezultatin 4–2. Lila luajti ndeshjen e fundit me Besën në Kupën Intertoto më 12 korrik 2008, ai hyri në fushë në minutën e 57 në humbjen 3–0 në shtëpi duke vazhduar pritjen e tifozëve për të parë skuadrën e tyre në europë.

Më pas ai luajti edhe për KF Tirana si edhe për PAS Giannina.

Parma Redakto

Pas shumë spekulimesh për të ardhmen e tij me 28 dhjetor 2014 ai konfirmoi lëvizjen e tij te klubi i Serie A Parma.Ai nënshkroi një kontratë 3 vjeçare me Parmën edhe u bashkua me klubin me 1 janar 2015 kur u hap afati kalimtar dimëror.

Ai debutoi për Parmën më 14 janar 2015 kur startoi ne Coppa Italia kundër Caglarit.Por Lila nuk mundi të arrinte pritshmëri të mëdhaja pasi që pas 13 minutash loje ai u lëndua.

Jata personale Redakto

Ai është i martuar me Ornela Lilën dhe ata janë bërë prindër për herë të parë më 20 mars 2015 kur gruaja e Lilës lindi djalin e parë të çiftit, me emrin Ajan. Më 16 korrik 2015, Lila u dekorua me çmimin "Qytetari Nderi i Kavajës" për mbrojtjen e simboleve kombëtare dhe për kontributin e tij në futbollin shqiptar.

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto