Antonio Puchades

futbollist spanjoll

Antonio Puchades Casanova (4 Qershor 192524 Maj 2013) ishte një ish futbollist spanjollë që luante si mesfushor mbrojtës.

Antonio Puchades
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAntonio Puchades Casanova
Datëlindja4 Qershor 1925
VendlindjaSueca, Spanjë
Data e vdekjes24 Maj 2013
VendvdekjaSueca, Spanjë
GjatësiaLua error te Moduli:Convert te rreshti 1850: attempt to index local 'en_value' (a nil value).
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera rinore
SD Sueca
Valencia
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1945–1946Mestalla
1946–1958Valencia256(4)
Kombëtarja
1949–1954Spanja23(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Karriera me klubeRedakto

Puchades ka lindur në Sueca, Komuniteti Valencian. Gjatë karrierës së tij ai luajti më shumë me klubin e qytetit të tij Valencia CF, ku ai firmosi në vitin 1946 dhe luajti plot 12 sezone me ta në La Liga.[1]sezonin e parë me skuadrën e parë, ai luajti vetëm katër ndeshje me skuadrën që fitoi kampionatin, dhe prej asaj kohë, ai u bë lojtar i rregullt i skuadrës.[2][3][4]

Puchades u tërhoq nga futbolli në vitin 1958 në moshën 33 vjeçare, dhe për nder të tij u zhvillua një ndeshje nderi vitin tjetër, kundër francezëve të OGC Nice.[5] Pas kësaj, ai humbi të gjitha lidhjet me botën e futbollit, duke punuar në bisnezin e familjes.

Karriera ndërkombëtareRedakto

Puchades ka luajtur 23 ndeshje për kombëtaren spanjolle gjatë pesë viteve kur ka qënë lojtar i La Roja. Ai ishte pjesë e skuadrës që përfaqsoi Spanjën në Kupën e Botës 1950, duke luajtur në të gjashta ndeshjet me skuadrën që e mbyllën turnamentin të katërtët në Brazil.[6]

TrofeRedakto

VdekjaRedakto

Puchades, njohur edhe si Tonico, vdiq në vendin e tij të lindjes Sueca më 24 maj 2013, dy javë pas ditëlindjes së tij të 88të[7][8]

ReferimeRedakto

  1. ^ "La noche del dorsal '6': de Puchades a David Albelda" [The night of the number '6': from Puchades to David Albelda]. Diario AS. 26 maj 2013. Marrë më 12 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Valencia, 5 – R.Celta, 2". El Mundo Deportivo. 5 prill 1954. Marrë më 25 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Barcelona 4; Valencia 1". El Mundo Deportivo. 31 janar 1955. Marrë më 25 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Valencia, 5 – Las Palmas, 1". El Mundo Deportivo. 28 prill 1955. Marrë më 25 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "El valencianismo despide a Puchades" [Valencia i jep lamtumirën Puchades]. Las Provincias. 24 maj 2013. Marrë më 25 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Antonio Puchades" (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2011. Marrë më 23 janar 2010.
  7. ^ "Adiós a ´Tonico´ Puchades" [Goodbye to ´Tonico´ Puchades]. Levante-EMV. 24 maj 2013. Marrë më 24 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Fallece el ex valencianista Antonio Puchades" [Former Valencia player Antonio Puchades dies]. Marca. 24 maj 1913. Marrë më 25 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto