Arefu është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 2.609 banorësh dhe sipërfaqe 420,25 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Arefu, Căpăţânenii Pământeni, Căpăţânenii Ungureni.

Arefu
Komunë
Vendndodhja
Arefu is located in Rumania
Arefu
Arefu

Koordinatat: 45°20′0″V 24°36′0″L / 45.33333°V 24.60000°L / 45.33333; 24.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 420,25 [1] km2
Popullsia 2.609 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Arefu, Căpăţânenii Pământeni, Căpăţânenii Ungureni
Koordinatat 45° 20′ 0″ Veri

24° 36′ 0″ Lindje

ReferimeRedakto

  1. ^ (rumanisht)Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)