Argeş (Rumanisht: Judeţul Argeş) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin Muntenia ndërsa sot gjendet në rajonin Jugor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 6.862 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 652.625 banorë. Qarku është i ndarë në 3 bashki, 4 qytete dhe 95 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Pitești.

Qarku Argeş
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej652,625

Demografia Redakto

Në vitin 2002, ajo kishte një popullsi prej 652.625 banorësh dhe dendësia e popullsisë ishte 95/km².

Viti Popullsia[2]
1948 448,964
1956 483,741
1966 529,833
1977 631,918
1992 681,206
2002 652,625

Fqinjët Redakto

Ekonomia Redakto

 
Peisazhi në pjesën qendrore dhe jugore te qarkut Arges

Qarku është një nga qarqet më të industrializuara në Rumani. Ekziston një rafineri e naftës dhe të dy uzina të automobilave, një në Mioveni - uzina e makinave Renault Dacia dhe tjetra në Câmpulung uzina e automobilave ARO. Industritë mbizotëruese në qark janë:

  • Automobilistike
  • Kimike
  • Pajisje elektrike
  • Pajisje elektroshtëpiake
  • Ushqimore
  • Tekstile
  • Materiale ndërtimi

Naftës është duke u nxjerrë në qendër dhe në jug. Gjithashtu ka disa miniera te qymyrit dhe njëqendër kërkimore mbi energjinë bërthamore. Në lumin Arges ka një numër të madh të centraleve hidroelektrike.

Ndarja administrative Redakto

Qarku Argeş ka 3 bashki, 4 qytete and 95 komuna.