Braşov (Rumanisht: Judeţul Braşov) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin e Transilvanisë ndërsa sot gjendet në rajonin qendror. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 5,363 km² dhe me popullsi të përgjithshme 596,140 banorë. Qarku është i ndarë në 4 bashki, 6 qytete dhe 48 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Braşov.

Braşov
Rumanisht | Judeţul Braşov
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Braşov
Vendndodhja e qarkut Braşov në Rumani
Vendndodhja e qarkut Braşov në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Qendror
Rajoni historik: Transilvania
Kryeqëndra: Braşov
Popullsia: 596,140 banorë
Dendësia: 111.2 banorë/km2
Sipërfaqja: 5,363 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 4
Qytete: 6
Komuna: 48
Këshilli i qarkut
Presidenti: Aristotel Căncescu
Faqja Zyrtare: www.judbrasov.ro
Prefektura
Prefekti: Adriana Donţu
Faqja Zyrtare: www.prefecturabrasov.ro
Informata të përgjithshme
Targa: BV
Prefiksi: (+40) x68

FqinjëtRedakto

DemografiaRedakto

Viti Popullsia[2]
1948 300,836
1956 373,941
1966 442,692
1977 582,863
1992 643,261
2002 589,028

EkonomiaRedakto

Braşov është një nga rajonet më të begatë të Rumanisë dhe ka një traditë në industri. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, në Braşov u ndërtuan aeroplanë luftarakë IAR 80 dhe nga fundi i luftës Bf109. Gjatë periudhës komuniste qarku u industrializuara rëndë, dhe trashëgimi e tyre mbetën disa komplekseve shumë të mëdha industriale. Disa prej tyre arritën të mbijetojnë dhe të përshtaten me ekonominë kapitaliste të tregut , disa prej tyre u rënuan duke sjellë një normë të lartë papunësie. Për shkak të investimeve të reja, kryesisht të huaja, ekonomia ka arritur të shërohet pjesërisht.

Industritë mbizotërues në qark janë:

  • Industria mekanike dhe automobilave.
  • Industria kimike.
  • Materialet e ndërtimit.
  • Industrinë ushqimore.

[nevojitet citimi]

Ndarja AdministrativeRedakto

Qarku ka 4 bashki, 6 qytete dhe 48 komuna.

BashkitëRedakto

QytetetRedakto

KomunatRedakto

BurimeRedakto

  1. ^ Instituti Kombëtar i Statistikave, "Populaţia după etnie" Arkivuar 16 gusht 2009 tek Wayback Machine
  2. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Arkivuar 22 shtator 2006 tek Wayback Machine