Brăila (Rumanisht: Județul Brăila) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Në veri të qytetit gjendet lumi Siret dhe në anën veriperëndimore gjendet lumi Buzău.

Brăila
Rumanisht | Județul Brăila
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Brăila
Vendndodhja e qarkut Brăila në Rumani
Vendndodhja e qarkut Brăila në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Jug-Lindor
Rajoni historik: Muntenia
Kryeqëndra: Brăila
Popullsia: 321.212 banorë
Dendësia: 64 banorë/km2
Sipërfaqja: 3.766 km2
Zona kohore: UTC+2
Këshilli i qarkut
Presidenti: Viorel Mortu
Prefektura
Prefekti: Dumitru Popa
Faqja Zyrtare: www.prefecturabraila.ro
Informata të përgjithshme
Targa: BR
Prefiksi: (+40) x39

GjeografiaRedakto

Kufizohet me Tulcea në lindje, me Buzău në perëndim, me Galați dhe Vrancea në veri dhe me Ialomița dhe Constanța në jug.

EkonomiaRedakto

Agrikultura është profesioni kryesor në qarkun Brăila. Industritë mbizotëruese janë: industria ushqimore dhe industria e tekstilit.

Ndarje administrativeRedakto

Qarku Brăila ka 1 bashki, 3 qyteza dhe 40 komuna.